×
sanksione, 2011
Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) të Iranit janë vënë në gjendje gatishmërie të lartë luftarake.
Vendosja e embargos për importet e naftës nga Irani do të çojë në një rritje të mprehtë të çmimeve botërore të kësaj lënde hidrokarbure.
Bashkimi Evropian është i gatshëm të vendosë sanksione të reja të ashpra kundër Iranit.
Damaskut iu dhanë 24 orë për lejimin e hyrjes në vend të misionit të vëzhguesve nga organizatat ndërarabe, përndryshe vendin e pret vendosja e sanksioneve.
Siria ka 3 ditë kohë për të ndaluar shtypjen e përgjakshme të protestave anti-qeveritare dhe për të lejuar vëzhguesit e huaj që të vizitojnë vendin.
Më 17-18 nëntor në Vjenë po zhvillohet mbledhja e Këshillit të Bordit të drejtuesve të ANEA-s.
Komiteti për Punët e Jashtme në Kongresin Amerikan miratoi sanksione të reja të rrepta kundër Iranit.
Këshilli Evropian të enjten mori vendimin për anulimin e sanksioneve vepruese ndaj 28 ndërmarrjeve libiane, dhe për shkrirjen, në veçanti, të aseteve të tyre financiare dhe burimet ekonomike.
Vendet e BE ranë dakort për vendosjen e embargos së naftës kundër Sirisë. Zyrtarisht kjo do të shpallet deri në fund të kësaj jave.
Operacionet ushtarake dhe policore në Siri u ndaluan. Për këtë deklaroi Pë
Presidenti Dimitri Medvediev nënshkroi dekretin mbi zbatimin nga Rusia të Rezolutës së K
Sot Presidenti Medvediev nënshkroi dekretin për zbatimin e rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së të 17 marsit të vitit 1973, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Në Kremlin shprehën habi të madhe në lidhje me faktin e aplikimit të
Departamenti Amerikan i Shtetit vendosi kufizime të vizave për 60 zyrtarë rusë që
Teherani mirëpret përpjekjet e Rusisë për gjetjen e mënyrave diplomatike të zgjidhjes së çështjes bërthamore të Iranit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31