×
sanksione

Ministri i Jashtëm francez, Laurent Fabius, deklaroi të enjten se Bashkimi Evropian po përgatitet të vendosë sanksione kundër Ukrainës.

Moska, me sa duket nga të gjitha, është pranë përfundimit të përgatitjes së vizitës së Presidentit të Rusisë Vladimir Putin në Iran. Gjithsesi, sipas burimeve të mirëinformuara ruse dhe iraniane, udhëtimi i tij do të realizohet në të ardhmen e parashikueshme. Me shumë gjasa, vizita do të bëhet pas Olimpiadës Dimërore në Soçi. Ajo do të zgjasë nga 7 deri më 23 shkurt.

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit të SHBA-së mund të miratojë sanksione ndaj atyre përfaqësuesve të autoriteteve ukrainase, të cilët kanë autorizuar përdorimin e forcës kundër demonstruesve, thuhet në projekt-rezolutën e prezantuar nga kongresisti demokrat Eliot Engel.

Rusia do të përpiqet të arrijë një zgjidhje komplekse të çështjes bërthamore të Iranit, e cila do të parashikojë heqjen e të gjitha sanksioneve vepruese ndaj Republikës Islamike, duke përfshirë edhe ato të aplikuara prej Këshillit të Sigurimit të OKB-së, deklaroi Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Vitali Çurkin.

Në faqen zyrtare të Internetit të Shtëpisë së Bardhë të SHBA-së u postua një peticion me kërkesën për të vendosur sanksione kundër Presidentit të Ukrainës, Viktor Janukoviç, dhe Kabinetit të Ministrave për anulimin e procesit të integrimit europian, duke përfshirë edhe ndalimin e udhëtimit në SHBA dhe vendet e BE-së, si dhe ngrirjen e llogarive bankare të kompanive të lidhura me ta.

SHBA-ja është e gatshme të ndërmarrë heqjen graduale të sanksioneve vepruese kundër Iranit nëse Teherani do të pezullojë zhvillimet e veta bërthamore, deklaroi përfaqësuesi i administratës amerikane, i cili mbërriti në Gjenevë për të marrë pjesë në raundin e ri të negociatave të "gjashtëshes" me Iranin.

"Për procesin e negocimit është e rëndësishme atmosfera e besimit mes palëve. Irani mund ta marrë në konsideratë pezullimin e pasurimit të uraniumit deri në 20% në këmbim të heqjes së sanksioneve, por vetëm përkohësisht. Kjo çështje po diskutohet me kundërshtarët tanë", - u tha gazetarëve një burim i afërt me negociatat e delegacionit iranian me "gjashtëshen" e ndërmjetësve ndërkombëtarë në Gjenevë.

Në qoftë se plani i ri i Iranit do të funksionojë, atëhere Teherani do t’i sigurojë vetes aksesin në energjinë bërthamore për qëllime paqësore, ndërkohë që komuniteti ndërkombëtar fiton besimin.

Izraeli në prag të bisedimeve të "gjashtëshes" së ndërmjetësve ndërkombëtarë dhe Iranit u bëri thirrje fuqive perëndimore për të mos zbutur sanksionet kundër Teheranit.

Katër senatorë amerikanë i bënë thirrje administratës amerikane që të vendosë sanksione kundër bankave më të mëdha ruse, të cilat sipas pretendimit të tyre, ndihmojnë në financimin e aktiviteteve të autoriteteve siriane.

Presidenti i Zimbabves Robert Mugabe deklaroi se Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe duhet të heqin sanksionet e vendosura ndaj vendit të tij, përndryshe ai do të marrë masa bazuar në parimin e reciprocitetit.

Kongresi amerikan votoi për projektligjin, i cili aplikon sanksione kundër Iranit në lidhje me programin e tij bërthamor.

Rusia do të kundërpërgjigjet ashpër në rast të zgjerimit të “listës së Magnitskit” nga ana e SHBA-së, deklaroi Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Aleksandër Llukasheviç.

Në raportin e ripërtërirë të Departamentit Amerikan të Shtetit, kushtuar trafikimit
Lideri shpirtëror i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, u bëri thirrje kandidatëve presidencialë të mos i bëjnë lëshime komunitetit ndërkombëtar dhe të mbrojnë programin bërthamor të shtetit.
Embargo evropiane në lidhje me furnizimet e armëve në Siri nuk do të zgjatet
Komiteti i Parlamentit irlandez për marrëdhëniet e jashtme miratoi një apel adresuar
Karakas-i do të kundërpërgjigjet nëse SHBA-ja do të vendosë sanksione ndaj Venezuelës për refuzimin e rinumërimit të votave në përfundim të zgjedhjeve presidenciale, deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme i Venezuelës, Elias Jaua.
Autoritetet e Koresë së Jugut i konsiderojnë absurde kushtet e parashtruara nga Koreja e Veriut për rifillimin e dialogut me Seulin dhe Uashingtonin, njoftojnë ditën e enjte mediat vendase.
Si kusht kryesor për rinisjen e dialogut të Koresë së Veriut me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Korenë e Jugut Pheniani deklaron heqjen e sanksioneve vepruese të Këshillit të Sigurimit të OKB-së ndaj Koresë së Veriut.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31