×
Sllovenia

Sllovenia mbështet "të gjitha iniciativat diplomatike, që kanë për qëllim zgjidhjen politike të problemit të armës kimike siriane, të krizës politike dhe humanitare, si dhe krizës së sigurisë në Siri".

Ambasadorja e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë e Republikës së Sllovenisë në Federatën Ruse, Ada Filip-Slivnik, po përfundon misionin e vet diplomatik në Moskë, ku ajo ka punuar për 4 vjet.

Sergei Lavrov u takua sot me Presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor, gjatë vizitës së tij në Lubjanë. Bisedimet po zhvillohen me dyer të mbyllura, gazetarët u pranuan vetëm në pjesën e protokollit të negociatave.
Ekspertët e BE-së cilësuan Spanjën dhe Slloveninë si vendet anëtare të BE-së me problemet më të vështira ekonomike dhe bënë thirrje për marrjen e masave urgjente në lidhje me zgjidhjen e tyre.
Deputetët e Asamblesë Kombëtare - parlamenti - të Sllovenisë në një seancë të jashtëzakonshme i dhanë votën e mosbesimit konstruktiv Kryeministrit Janez Jansa. Si rezultat, i gjithë kabineti i ministrave së bashku me kryetarin e tij u shkarkua.
Të mërkurën dhjetra mijëra punonjës të sektorit publik zhvilluan protesta masive në të gjithë Slloveninë, njoftojnë mediat vendase.
Ish kryeministri i Sllovenisë, njëri nga përfaqësuesit e Partisë Social Demokratike, Borut Pahor, korri fitoren në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të së dielës, dëshmojnë njoftimet e Komisionit Zgjedhor Shtetëror slloven. Pahor ka fituar 67.4% të votave.
Sot Rusia dhe Sllovenia miratuan vendimin përfundimtar pozitiv të investimeve për pjesën sllovene të gazsjellësit "Rryma Jugore" (ang.
Është përmbytur jugu i Spanjës, duke përfshirë Seviljen dhe Cordoban. Në 20 provinca është shpallur niveli i verdhë i alarmit. Në tre rajone të tjera alarmi ka arritur nivelin portokalli.
Sllovenia mund të bëhet vendi i gjashtë i eurozonës, të cilës do t’i duhet ndihmën e jashtme financiare për shkak të vështirësive në sektorin bankar.
Slloveni Matesh Lenarçiç kreu një fluturim rreth botës me një aparat fluturues
Në Slloveni, vandalë të paidentifikuar dëmtuan kapelën (kishëzën
Presidenti i Sllovenisë Danilo Turk në takimin në Moskë me Dimitri Medvedievin bëri thirrje për avancim të iniciativës së Kryetarit të shtetit të Federatës Ruse për përpilimin e Marrëveshjes mbi sigurimin europian.
Në kryeqytetin e Sllovenisë - Lubjanë u hap Qendra kulturore ruse. Kreu i MPJ të Federat
Kreu i MPJ të Rusisë Sergei Lavrov do ta përfundojë sot turneun e vet ballkanik me  negociatat në Slloveni. Ministri rus do të takohet në Lubjanë me homologun e vet slloven Samuel Žbogar.
“Gazprom” dhe kompania sllovene Geoplin Plinovodi nënshkruan marrëveshjen për krijimin mbi
Të martën, më 22 mars, Kryeministri rus Vladimir Putin fillon turneun e vet dyditor ballkanik. Ai do të vizitojë gjatë tij Slloveninë dhe Serbinë. Kësaj teme i kushtoi komentin e vet vëzhguesi i “Zërit të Rusisë” Pjotër Iskenderov.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31