×
turistë

23 persona janë hospitalizuar pas aksidentit të ndodhur me autobusin që transportonte turistët rusë në rrethinat e resortit Pattaya në Tajlandë.

Një autobus me turistë rusë u përmbys të premten në rrethinat e resortit turistik tajlandez Pattaya.

Gjashtë shtetas të huaj u lënduan gjatë një aksidenti rrugor në Egjipt.

Ditën e hënë një autobus me 34 turistë nga Franca u përmbys pas përplasjes me një kamion në qytetin Jodhpur në shtetin perëndimor indian Rajasthan.

Sot në Tajlandë në provincën e Kanchanaburi u përmbys një autobus që transportonte turistë rusë.

Të hënën 5 persona humbën jetën si pasojë e rënies së gurëve nga shpatet e malit Princeton në shtetin e Colorado në pjesën qendrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, njoftuan mediat lokale.

Më shumë se 100 turistë nga Britania e Madhe u helmuan në një resort mjaft popullor turk, në hotelin "Sentido Perissia".

16 persona janë shpëtuar nga autobusi që ra në një qafë mali. Ai po udhëtonte nga një zonë malore e Malajzisë për në kryeqytetin e vendit - Kuala Lumpur. Si rezultat i katastrofës kanë humbur jetën të paktën 30 vetë.

Ministri i Turizmit i Egjiptit Hisham Zazou i bëri thirrje Ministrisë ruse të Punëve të Jashtme të tërheqë rekomandimet për turistët rusë për t'u përmbajtur nga udhëtimet në Egjipt, në veçanti, në resortet turistike të Detit të Kuq.

Ekipet indoneziane të shpëtimit gjetën shtetasin rus, i cili qe zhdukur që më 10 gusht në ishullin e Java-s, njoftoi sekretari për shtyp i Ambasadës ruse në Indonezi.

Vendi i ekzekutimit të ish-Presidentit të Rumanisë, Nikollai Çaushesku (rum. Nicolae Ceauşescu), në shtator do të mund të vizitohet nga turistët.

Në Gjermani kreu një ulje emergjente avioni "An-2" i kompanisë ajrore Air Tempelhof, në bordin e të cilit ndodheshin 13 persona.

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin udhëzoi qeverinë që deri më 1 nëntor të dorëzojë propozimet për thjeshtësimin e procedurës dhe reduktimin e afateve të dhënies së vizave ruse për turistët e huaj, si dhe të shqyrtojë çështjen e zhvillimit të një mjedisi turistik të mundshëm dhe të rehatshëm.

Në aeroportin “Sheremetievo” mbeti i bllokuar një turist francez, në pasaportën dhe vizën e të cilit në vend të gjinisë mashkullore është shënuar femër.

Qyteti Gdansk i Polonisë po fiton popullaritet të madh midis turistëve rusë pas heqjes së vizave ndërmjet rajoneve kufitare të Rusisë dhe Polonisë, njoftoi Kryetari i Bashkisë i qytetit, Pavel Adamoviç.

Sonte rreth 40 persona me maska në fytyrë sulmuan turistët në Hollywood Boulevard, mu në qendër të Los Angeles.

Të hënën autoritetet pakistaneze arrestuan 37 persona të dyshuar për përfshirje në vrasjen e turistëve të huaj në një hotel në qarkun e Diamer.
Një automjet i tipit Jeep me 7 turistë të huaj ra në një humnerë 25 metra të thellë në provincën turke Antalia gjatë ekskursionit "Jeep Safari". Sipas të dhënave paraprake, shoferi ka humbur kontrollin mbi automjetin.
Autobusi me 39 turistë rusë u përplas me një shtëpi banimi në bregdetin e Phuket (Tajlandë). Incidenti ka ndodhur mbrëmjen e së martës, kur autobusi ishte duke udhëtuar në aksin rrugor Kathu-Patong.
Në Spanjë u gjetën trupat e shtetasve të humbur nga Holanda - volejbollistes së famshme Ingrid Visser dhe partnerit të saj Lodewijk Severin. Trupat e pajetë u gjetën më 26 maj në një fshat pranë qytetit Murcia.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31