×
vëzhgues
Rusia bën thirrje për kthimin e vëzhguesve të OKB-së në Siri dhe për rritjen e numrit të tyre. Kjo u deklarua sot nga Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në Aman pas bisedimeve me homologun jordanez Nasser Dzhauda.
Deputetët e Dumës Shtetërore ruse do të vëzhgojnë zgjedhjet presidenciale në SHBA.
Në periudhën nga data 15 deri më 20 tetor, në kuadër të realizimit të Traktatit Ndërkombëtar mbi Qiellin e Hapur (ang.
Inspektorët ushtarakë britanikë këtë javë do të bëjë një fluturim vëzhgimi mbi territorin e Rusisë. Një mision i ngjashëm rus do të kryejë më 22 tetor dy fluturime në SHBA. Fluturimet në fjalë do të zhvillohen në kuadër të Traktatit Ndërkombëtar të Qiejve të Hapur.
Vëzhguesit e OKB-së në Siri e braktisën njërin nga qytetet më të mëdha të vendit Aleppo, ku po vazhdojnë luftimet e ashpra midis trupave qeveritare dhe kryengritësve.
Në Siri të dielën sulmit nga ana e tankeve të trupave qeveritare iu n
Mandati i Misionit Vëzhgues të OKB-së në Siri u shty për 30 ditë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.
"Presidenti i Sirisë Bashar Al-Assad dërgoi një mesazh mjaft sigurues dhe deklaroi se qeveria e
Rusia përhapi në OKB projekt-rezolutën e Këshillit të Sigurimit, e cila parashikon zgjatjen e mandatit të misionit të vëzhguesve në Siri dhe rritjen e përpjekjeve për të arritur një zgjidhje politike të konfliktit sirian.
Inspektorët ushtarakë nga Franca dhe Gjermania do të kryejnë një fluturim me aeroplanin
Kreu i misionit të vëzhguesve ndërkombëtarë në Siri, gjenerali norvegjez Robert Mood, sot do të dalë para Këshillit të Sigurimit të OKB-së me një raport mbi situatën në këtë vend.
Më 19 qershor Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të dëgjojë raportin e Kreut të misionit të vëzhguesve në Siri Robert Mood dhe paskëtaj do të përpunojë planin e mëtejshëm të veprimeve në këtë vend.
Një grup inspektorësh rusë do të kryejë fluturime vëzhguese mbi Suedi dhe Finlandë në kuadër të Traktatit të Qiejve të Hapur. Fluturimet do të realizohen nga 11 deri më 16 qershor.
Në Damask të enjten ndodhi sulmi më i përgjakshëm terrorist në 14 muajt e konfliktit të armatosur në vend. Të paktën 55 persona gjetën vdekjen dhe deri në 400 të tjerë u plagosën gjatë hedhjes në erë të dy automjeteve të minuara.
Dy shpërthime të fuqishme buçitën sot në Damask. Informacion rreth viktimave nuk është raportuar ende. Siç njoftojnë dëshmitarët okularë, mbi qytet duken shtëllunga të zeza tymi. Ky nuk është sulmi i parë terrorist në kryeqytetin sirian.
I Dërguari i posaçëm i OKB-së dhe Lidhjes së Shteteve Arabe Kofi
Siria duhet të presë sa më shpejt vëzhguesit e OKB-së, përndryshe ndaj Damaskut do të aplikohen "masa të tjera", thuhet në deklaratën e lëshuar sipas rezultateve të takimit të "Miqve të Sirisë" në Paris.
Përleshjet e armatosura në Siri po vazhdojnë pavarësisht na deklaratat e të dyja palëve të konfliktit mbi shpalljen e armëpushimit, deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon në letrën e vet drejtuar Këshillit të Sigurimit.
Grupi i parë i vëzhguesve të OKB-së, i destinuar për të monitoruar zbatimin e planit për zgjidhjen e krizës në Siri, mbërriti në Damask.
Vëzhguesit e Asamblesë Ndërparlamentare të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura (BSHP apo CIS) nuk fiksuan kurrfarë shkeljesh të rënda, serioze në zgjedhjet presidenciale në Rusi.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31