×
Vankuver-2010
Kryeministri Vladimir Putin uroi sportistët paralimpikë rusë me rastin e fitores në Vankuver. N
  Paralimpikët rusë konfirmuan titullin e me të fortëve. Skuadra kombëtare
Në Kanada përfunduan Lojrat Paralimpike. Në ditën e fundit të tyre u
Zjarri olimpik i Olimpiadës së XXI Dimërore u shua nën kupolat e arenës "BC Place".
  Kuarteti i biatlonistëve rusë në përbërjen e Ivan Çerezovit, Anton Shipulinit, Maksim Çudovit dhe Eugjeni Ustjugovit u bë fitues i medaljes së bronzit në Olimpiadën në Vankuver në stafetën 4 х 7,5 kilometra.
  Snoubordistja ruse Ekaterina Iljuhina fitoi medaljen e argjendtë në Olimpiadë në Vankuver. Në slalomin paralel gjigand ajo mbeti pas lideres vetëm me 0,23 sekonda. Traineri i snoubordisteve ruse e quajti medaljen e argjendtë të Ekaterina Iljuhinas "fantastikë të justifikuar".
Snoubordistja ruse Ekaterina Iljuhina u bë fituese e medaljes së argjendtë të Lojrave Olimpike në slalomin paralel gjigand. Në finale ajo ia la vendin e parë hollandezes Nikolien Zauerbei. Vendin e tretë e zuri Marion Klainer nga Austria.
  Në Sochi, në kryeqytetin e Olimpiadës së ardhshme Dimërore, do t
Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Jak Rogge vizitoi "Shtëpinë ruse", të organizuar nga Komiteti organizativ në Vankuver "Sochi 2014" në kuadrin e Lojrave Olimpike Dimërore dhe i uroi Rusisë suksese në zhvillimin e Lojrave të ardhshme Dimërore.
  Moti me kapriçiot e veta gati sa nuk u bë problemi më kryesor dhe bile ngandonjëherë i pazgjidhshëm i Olimpidës në Vankuver.
  Skuadra përfaqësuese e Rusisë në Olimpiadën në Vankuver në ndeshjen gjysëmfinale humbi ndaj skuadrës së Kanadasë me rezultatin 3:7. Që në minutat e para kanadezët luajtën me ritme shumë të shpejta.
Skuadra përfaqësuese e Rusisë e hokeit ndërpreu luftën pë
  Atleti rus i vrapimit me patina në akull Ivan Skobriev fitoi medaljen e dytë olimpike. Në garën e zhvilluar ai doli i treti me rezultatin 13 minuta e 02,07 sekonda.
Me fitoren e shkëlqyer në stafetën 10 kilometërshe ekipi i biatlonisteve ruse përfundoi debutimin e vet në Olimpiadën në Vankuver.
Rivalët e hokeistëve rusë në çerekfinalen e turneut olimpik, siç dhe
  Sportistët rusë u bënë sërish zotërues të medaljes së artë dhe argjendë në Lojrat Olimpike që po zhvillohen në Vankuver.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31