×
projekte

Projekti i tubacionit të gazit natyror Trans Adriatic (Trans Adriatic Pipeline,TAP) mbushi plot 10 vjet. Punës për ndërtimin e tij kanë premtuar t’ia hyjnë aty nga viti 2015. Mjaft vende të BE-së shpresojnë shumë se ky projekt, në favor të të cilit bëri zgjedhjen e vet Konsorciumi "Shah Deniz", nuk do të përsërisë fatin e trishtueshëm të famëkeqit "Nabucco" dhe do të ndihmojë në uljen e çmimit të gazit.

Autoritetet jordanezë njoftuan mbi synimin e tyre për të mundësuar realizimin e projektit të devijimit të ujit nga Deti i Kuq në Detin e Vdekur, i cili do të kushtojë rreth 1 miliard dollarë.

Elon Musk - inxhinier amerikan, miliarder dhe bashkëthemelues i SpaceX - prezantoi projektin e një sistemi të mjeteve supersonike të transportit publik.

Çmimi u dha për video projektin partnerial në versionin e Internetit: "Platforma eksperte", për ndriçimin aktiv të problemeve të zhvillimit ekonomik të Rusisë dhe mbështetjen e sipërmarrjeve vendase.
Një ekip ndërkombëtar kinematografistësh të rinj do të nisë më 4 janar udhëtimin e vet të gjatë me tren nëpër Rusi për të xhiruar një film dokumentar. Rezultati i projektit ambicioz të quajtur "Kinotreni" (russ. «Кинопоезд») do të prezantohet më 1 shkurt.
Rusia synon të bashkëpunojë aktivisht me Afganistanin në fusha të ndryshme: që nga realizimi i projekteve të përbashkëta në sferën e biznesit e deri tek iniciativat humanitare. Një rol mjaft aktiv në këtë ndërveprim do të luajnë organizatat joqeveritare, në të cilat përfshihen persona të lindur në Republikën Islamike. Për këtë u bë fjalë në Moskë në mbledhjen e Shoqatës së Miqësisë dhe Bashkëpunimit me Afganistanin.
Qeveria e Republikës Serbe brenda kufijve të Bosnjës dhe Hercegovinës i dha
UNESKO i ka mbështetur projektet e Jakutisë për krijimin e një depozite botërore për farërat e bimëve në tokat me ngricë të përhershme dhe për studimin e gjendjes së natyrës së Arktikut në kushtet e ndryshimit të klimës. Ky vendim u morr pas paraqitjes së projekteve të Republikës Saha (Jakutia) në fushat e shkencës, arsimit, ekologjisë në kuarterin e UNESKO-s në Paris.
Qendra ruse e inovacioneve “Skolkovo” (në periferitë e Moskës) dhe Ministria e Situatave
Operatori i projektit "Nord Stream" ("Rryma Veriore") zgjodhi Europipe (Gjermani), Kompaninë e Bashkuar Metalurgjike
Kompania ruse "Transneft" po diskuton me partnerët e vet në Turqi, Itali dhe Greqi mundësinë e bashkimit, unifikimit të projekteve të tubacioneve për furnizimin e lëndëve hidrokarbure me itinerar "Burgas-Aleksandrupolis" dhe "Samsun-Xhejhan".
Nënkryeministri dhe përfaqësuesi fuqiplotë i presidentit në qarkun federal Veri-Kaukazian Aleksandër Hlloponin ka ndërmend në një kohë të shkurtër të përpunojë programin kompleks të zhvillimit ekonomik të tij.
Realizimi i projekteve kombëtare mbetet një nga prioritetet e zhvillimit të shtetit, deklaroi Presidenti Dimitri Medvediev.
Detyra me rëndësi të dorës së parë në
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev do të mbledhë sot Këshillin për zbatimin e projekteve prioritare kombëtare dhe politikës demografike.
Siç u bë e ditur, Belgjika, Britania e Madhe, Gjermania, Danimarka, Irlanda, Luksemburgu, Hollanda, Franca dhe Norvegjia
Rusia dhe Turqia shtrojnë përpara vetes qëllime mjaft ambicioze dhe kanë ndërmend të forcojnë bashkëpunimin në sferën energjetike, deklaroi Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev në takimin e zhvilluar me Kryeministrin e Turqisë Recep  Tayyip  Erdogan.
Kompania bjelloruse "Trajpll" hoqi dorë nga pjesëmarrja në ndërtimin e objekteve olimpike në Sochi.
Kryeministri i Turqisë Recep Tayyip Erdogan do të diskutojë me udhëheqjen ruse projektet e mëdha ndërkombëtare të transportit të lëndëve energjetike. Negociatat e tij me Kryetarin e qeverisë së Rusisë Vladimir Putin do të zhvillohen sot.
Kryeministri i Turqisë Rexhep Erdogan gjatë vizitës së vet në Moskë do të diskutojë me homologun e vet Vladimir Putin realizimin e projekteve të mëdha ndërkombëtare elektroenergjetike, duke përfshirë edhe gazsjellësin "South Stream".
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30