×
arrest, Maj 2013
Disa dhjetra vetë janë arrestuar në Kirgistan për organizimin e trazirave masive pranë
Të mërkurën policia franceze arrestoi një person të dyshuar për sulmimin e ushtarit Cedric Cordier në distriktin e biznesit Defense në periferi të Parisit. Policia e arrestoi 22-vjeçarin në departamentin e Yvelines (rajoni Ile-de-France).
Ministria e Punëve të Brendshme e Arabisë Saudite njoftoi mbi arrestimin e 10 personave të akuzuar për spiunazh, ndaj të cilëve në mars të këtij viti nisi një çështje penale.
Disa qindra protestues të lëvizjes radikale islamike "Ansar al-Sharia" u arrestuan gjatë përleshjeve
Burime në forcat e armatosura të Nigerisë njoftuan se militantët e organizatës islamike "Boko Haram" kanë filluar të largohen në mënyrë masive nga vendi pas një serie operacionesh të suksesshme ushtarake kundër tyre.
Ditën e enjte bashkëpunëtorët e policisë amerikane arrestuan 19-vjeçarin Akeyn Scott, i cili dyshohet për të shtënat me armë zjarri disa ditë më parë në New Orleans dhe plagosjen e 19 personave.
Ditën e mërkurë dhe të enjte njësitë e forcave speciale antiterroriste të policisë kombëtare të Indonezisë “Densus 88” asgjësuan fizikisht 7 terroristë të dyshuar dhe arrestuan 13 prej tyre, deklaroi Gjenerali i policisë, Boy Rufli Amar.
Në Kajro u arrestuan 5 burra të cilët dyshohen për hapje zjarri me armë mbi kortezhin e Kryeministrit të vendit, Hisham Qandil. Incidenti ndodhi të dielën në mbrëmje, kur politikani po kalonte me makinë në një nga urat e qytetit.
Policia u interesua për një farë Cameron B. Dambrosio, pasi studentët e Shkoll
Studentët nga Kazakistani Diaz Kadirbajev dhe Azamat Tazhajakov rrezikohen të dënohen me 5 vjet heqje lirie dhe një gjobë prej 250 mijë $, njofton FBI-ja, të ndaluarit të tretë - amerikanit Robel Phillipos - mund t’i jepet dënimi deri në 8 vjet burg.
Policia e Bostonit njoftoi për arrestimin e tre të dyshuarve të rinj në lidhje me çështjen e sulmit terrorist në maratonë, njofton policia në mikroblogun e saj në Twitter. Sipas informacionit të CNN, arrestimi u bë nga FBI-ja.
Në Shën Petersburg, në aktivitetet e 1 Majit, bashkëpunëtorët e policisë arrestuan rreth 20 persona, njoftoi për gazetarët një bashkëpunëtor i organeve të zbatimit të ligjit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
3
4
5
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
22
23
24
25
26
27
28
30