×
arrest, Janar 2013
Forcat speciale iraniane zhvilluan bastisje në të paktën katër botime të opozitës dhe arrestuan disa gazetarë. Këto veprime të autoriteteve lidhen, siç mendojnë vëzhguesit, me zgjedhjet e ardhshme presidenciale të qershorit.
Në rajonin e Moskës u ndalua shtetasi i një prej vendeve të Azisë
Moska është tejet e indinjuar nga vendimi i gjykatës amerikane në lidhje me koleksionin
Dy zhvilluesit çekë të lojës ushtarake në video (ang. videogame) “Arma 3”, të cilët u arrestuan në fillim të shtatorit të vitit 2012 në Greqi të dyshuar për spiunazh, do të lirohen me kusht, njofton gazeta greke "Ta Nea".
Gjykata Supreme e Pakistanit pasditen e 15 janarit urdhëroi arrestimin e Kryeministrit të vendit, Raja Pervez Ashraf.
Policia e Los Angeles arrestoi dy të dyshuar për marrjen peng të 14 personave, ndërsa po grabisnin dyqanin Nordstrom Rack. Policia nuk bën me dije hollësitë e arrestimit. Gjithashtu nuk bëhen publikë as identitetet e të arrestuarve.
Komanda e ushtrisë së Nigerisë njoftoi mbi arrestimin e një anëtari të lartë të grupit islamik "Boko Haram" në afërsi të qytetit të Maiduguri, në verilindje të vendit.
Roja bregdetare daneze ditën e dielë kapi një anije kabotazhi në brigjet e ishullit Zelanda. Anija me flamurin e Republikës së Afrikës së Jugut po lundronte shumë afër bregut dhe nuk i përgjigjej thirrjeve me megafon drejtuar asaj.
Pesë policë indianë u dënuan për mosveprim gjatë hetimit të vrasjes dhe, me shumë gjasa, të përdhunimit në grup të një punëtoreje 21-vjeçare të një fabrike në rrethinat e Nju Delhit.
Ish-Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Turqisë, Gjenerali Ismail Hakki Karadayi, u arrestua si i dyshuar në lidhje me përpjekjen e organizimit të një grushti shteti në vitin 1997, njofton Agjencia France Presse.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
4
5
6
9
10
11
12
13
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31