×
arrest, 2013

Efektivët e organeve të zbatimit të ligjit të Bosnjë dhe Hercegovinës arrestuan të premten 6 persona të dyshuar për krime lufte kundër civilëve me kombësi serbe gjatë konfliktit të viteve 1992-1995.

Policia e Turqisë ka ndërmarrë në Stamboll një operacion në shkallë të gjerë në lidhje me rastin e korrupsionit, duke arrestuar gjatë kësaj 22 vetë, midis të cilëve edhe biznesmenë të njohur në vend si dhe bijtë e 3 ministrave të qeverisë turke.

Në Kiev natën e fundit ka filluar arrestimi i personave të dyshuar për përfshirje në rrëzimin dhe prishjen e monumentit të Leninit në qendër të kryeqytetit ukrainas.

Efektivët e organeve ruse të zbatimit të ligjit arrestuan në Moskë disa anëtarë të organizatës ekstremiste "At Tekfir wal Hijra", të cilëve iu konfiskua një sasi e madhe armësh dhe lëndësh eksplozive, njoftoi shërbimi për shtyp i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Rusisë.

Policia turke plagosi në këmbë dhe arrestoi më pas një terrorist të dyshuar vetëvrasës në afërsi të rezidencës së Kryeministrit të vendit, Rexhep Tajip Erdogan, në Ankara.

Në Moskë u arrestua anëtari i organizatës së ndaluar terroriste në Rusi "Hizb ut-Tahrir al-Islami".

Efektivët e zbatimit të ligjit arrestuan në Moskë një rekrutues të organizatës së ndaluar terroriste "Partia Çlirimtare Islamike" (" Hizb ut-Tahrir Al-Islami"), njoftoi Ministria ruse e Punëve të Brendshme të enjten.

Bashkëpunëtorët e Departamentit të Hetimeve Penale të Moskës arrestuan një qytetar 40-vjeçar nga Izraeli, i cili për gjatë 8 viteve ka qenë në kërkim ndërkombëtar për një seri plaçkitjesh të armatosura dhe i dënuar në mungesë nga Gjykata e Jeruzalemit me 26 vjet heqje lirie, njofton shërbimi për shtyp i policisë së Moskës.

Policia e Kosovës arrestoi 6 persona të dyshuar për përgatitjen e akteve terroriste dhe lidhje me grupin sirian "Al-Nusra Front" - njësi e organizatës "Al-Qaeda".

Në mesin e 72 pjesëmarrësve të arrestuar të "Marshimit të Pavarësisë" janë evidentuan tre të dyshuar në sulmin ndaj Ambasadës ruse dhe zjarrvënien e instalimit "Ylberi", - deklaroi Ministri i Punëve të Brendshme të Polonisë, Bartlomiej Sienkiewicz. Ai shtoi se 12 policët, të cilët garantonin sigurinë gjatë zhvillimit të marshimit, janë plagosur.

Policia spanjolle ndërpreu veprimtarinë e një organizate kriminale të angazhuar në trafikimin e paligjshëm të femrave afrikane në Europë.

Moska i konsideron të papranueshme veprimet e agjentëve sekretë të SHBA-së, të cilët, duke u paraqitur si përfaqësues të kompanive private, provokuan qytetarin rus Roman Kvinikadze të shkelë ligjin, në mënyrë që ta arrestonin atë, duke e joshur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nën pretekstin e "nënshkrimit të një marrëveshje".

Në Mali janë arrestuar rreth 10 persona të dyshuar për përfshirjen në rrëmbimin dhe vrasjen e dy gazetarëve francezë.

Ditën e premte policia egjiptiane arrestoi 60 pjesëmarrës të demonstratës në mbështetje të ish-Presidentit të vendit, Mohammed Mursi, në Aleksandri.

Autoritetet kineze e shpallën zyrtarisht aksidentin rrugor në Sheshin Tiananmen një sulm terrorist, ka të arrestuar, njoftoi Televizioni Qendror i Kinës.

Policia franceze ka arrestuar të jatin dhe të ëmën e vajzës së vogël, të cilën prindërit që prej lindjes së saj e mbanin në bagazhin e makinës së tyre.

Njeriu, i cili ditën e premte kapi 3 pengje në një farmaci në qytetin amerikan Belmont të shtetit North Carolina, u arrestua nga policia.

Tribunali Ndërkombëtar i të Drejtës Detare në Hamburg do të fillojë më 6 nëntor shqyrtimin e ankesës së Holandës lidhur me rastin e ndalimit të aktivistëve të "Greenpeace", të cilët ndodheshin në bordin e anijes "Arctic Sunrise", njoftuan mediat holandeze.

Në Holandë u arrestua një hajdut, i cili hyri me dhunë në banesën e një punonjësi të ambasadës ruse në Hagë.

Policia e shtetit jugor indian të Tamilnad-it arrestoi 35 marinarë të anijes Seaman Guard Ohio për hyrje të paligjshme në ujërat territoriale të Indisë me armë dhe municione në bord.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
4
5
6
9
10
11
12
13
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
30
31