×
dënimi

Gjykata e Bjellgorodit dënoi me burgim të përjetshëm Sergei Pomazun, të shpallur fajtor për vrasjen e 6 personave.

Ditën e mërkurë gjykata ushtarake në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dënoi informatorin e "WikiLeaks", ushtarin 25-vjeçar të ushtrisë amerikane, Bradley Manning, me 35 vjet burg.

Prokurorët kërkojnë dënimin e ushtarit amerikan Bradley Manning me 60 vjet heqje lirie.

Mark Basseley Youssef, autor dhe producent i filmit të bujshëm "Pafajësia e Myslimanëve", u lirua nga burgu, ku ai vuajti dënimin për shkelje të lirimit me kusht, dhe tani do t'i nënshtrohet procedurës së rehabilitimit social.

Gjykata e Lartë Rajonale e Stuttgart shpalli fajtorë për spiunazh në dobi të Rusisë bashkëshortët Andreas dhe Heidrun Anschlag.

Gjykata e Kamerunit vendosi të lirojë nga burgu dy burra të dënuar pë
Presidiumi i Gjykatës së Qytetit të Moskës zbuti dënimin e ish-Kreut
Gjykata e Milanos e dënoi sot Ish-Kryeministrin Silvio Berluskoni me 4 vjet heqje lirie në lidhje me çështjen e bujshme skandaloze të Mediaset, në kuadër të së cilës politikani akuzohej për makinacione të mëdha financiare.
Shtatë anëtarë të komisionit për përcaktimin e rreziqeve, të cilët gabuan në vitin 2009 në vlerësimin e situatës sizmike në zonën e qytetit L'Aquila, u dënuan me 6 vjet burg.
Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se e dënon aktin e punk lutjes së shkurtër, të kryer nga anëtaret e grupit Pussy Riot në Tempullin e Krishtit Shpëtimtar, por e quan plotësisht të mundshëm dënimin e butë ndaj këtyre feministeve.
Autoritetet e Venezuelës kanë marrë nën arrest Ana Maria Abreu, që punon si mjeke në Pallatin presidencial në Karakas. Ajo u akuzua për bërjen publike të informacionit konfidencial. Se për çfarë është akuzuar konkretisht gruaja nuk është specifikuar.
Gjykata Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë sot dënoi Liderin e Partisë
Kryetar i Këshillit Presidencial për të Drejtat e Njeriut Mihaill Fedotov më 16 qershor do të kthehet në Varshavë për të monitoruar situatën përreth paraburgimit të tifozëve rusë dhe për të parandaluar provokimet e mëtejshme.
Gjykata ushtarake e Tunizisë dënoi ish-Presidentin Zine el-Abidine Ben Ali me burgim të përjetshëm. Ish-Udhëheqësi i vendit u dënua për vrasjen e protestuesve gjatë shtypjes së kryengritjes në fillim të vitit të kaluar.
Në Ministrinë e Drejtësisë së Japonisë sot do të zhvillohet një takim për të diskutuar se si tjetër përveç varjes mund të ekzekutohen personat, të cilët janë dënuar me vdekje nga gjykata.
Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës Thorbjørn Jagland iu drejtua me kritika të ashpra autoriteteve të Bjellorusisë në lidhje me ekzekutimin e organizatorëve të aktit terrorist në metronë e Minskut - Vlladisllav Kovalov dhe Dimitri Konovallov.
Një ish anëtar i një prej njësive elitare ushtarake guatemalase, i cili u ekstradua nga SHBA në korrik të vitit 2011, u dënua me 6060 vjet burg për pjesëmarrje në masakrën e fshatarëve në vitin 1982.
Prokurori i rajonit Khatlon të Taxhikistanit kërkoi lirimin nga paraburgimi të pilotit rus Vladimir Sadovniçij dhe atij estonez Aleksei Rudenko.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31