×
Afrika, 2013

SHBA-ja mbetet prapa Kinës për nga vëllimi i investimeve në Afrikë, deklaroi në një intervistë për BBC ish-Presidenti amerikan Bill Clinton.

Kenia, Uganda dhe Ruanda shpresojnë në ndihmën e Rusisë dhe e Kinës në çështjen e financimit të ndërtimit të hekurudhës midis këtyre 3 shteteve afrikane.

Në kuadër të forumit ekonomik ndërkombëtar ruso-afrikan "Uralet-Afrika", i cili po zhvillohet "në margjinat" e ekspozitës ndërkombëtare të industrisë dhe inovacioneve "Innoprom 2013" në Ekaterinburg (Uralet e Rusisë), Zv. Ministri i Jashtëm rus Mihaill Bogdanov i rrëfeu "Zërit të Rusisë" mbi rëndësinë e veçantë të këtij evenimenti.

Në Ekaterinburg (rajoni i Uraleve i Rusisë) më 11-12 korrik të vitit 2013 do të mbahet Forumi i parë ekonomik ruso-afrikan "Uralet-Afrika".

Bashkimi Afrikan po zgjeron sferën e veprimtarisë së vet, deklaroi Përfaqësuesi i Posaçëm i Presidentit të Rusisë për Afrikën, Mihaill Margellov.
Afrika mund të spostojë Indinë dhe Kinën në rolin e "lokomotivës" të rritjes ekonomike globale. Për këtë thuhet në raportin e FMN-së mbi perspektivat e zhvillimit të ekonomisë së Afrikës në vitet e ardhshme.
Shoqata e Futbollit CECAFA, e cila përfshin klubet kryesore të Afrikës Qendrore dhe Lindore, vendosi të zhvillojë një turne rajonal këtë vit në rajonin sudanez të Darfurit, ku prej 10 vjetësh po vazhdon një konflikt i përgjakshëm ushtarak.
Biznesi rus është i kërkuar në Afrikë, njoftoi të hënën Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, pas bisedimeve në Moskë me Kryetaren e Komisionit të Bashkimit Afrikan, Nkosazana Dlamini-Zuma.
Autoritetet sudaneze arrestuan në shtetin e Kassala, në lindje të vendit, 20 persona të përfshirë në trafikimin e qenieve njerëzore.
Sergei Lavrov do të udhëtojë drejt Algjerisë, nga ku do të nisë
Ushtarakët francezë po zhvillojnë një operacion të suksesshëm antiterrorist në Mali. Të enjten islamistëve iu morr me luftime qyteti Cohn. Kundërshtari pësoi humbje të rënda, raportojnë francezët. Në këtë sfond çështja mbi atë, se çfarë bëjnë forcat e armatosura të Francës në këtë vend të huaj, është i një rëndësie sekondare.
Udhëheqësit e rebelëve të koalicionit "Seleka" në Republikën e Afrikës Qendrore (RAQ) njoftuan të mërkurën se janë të gatshëm për të zhvilluar negociatat e paqes me qeverinë e vendit, njofton Agjencia e lajmeve Reuters.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31