×
Afrika

SHBA-ja mbetet prapa Kinës për nga vëllimi i investimeve në Afrikë, deklaroi në një intervistë për BBC ish-Presidenti amerikan Bill Clinton.

Kenia, Uganda dhe Ruanda shpresojnë në ndihmën e Rusisë dhe e Kinës në çështjen e financimit të ndërtimit të hekurudhës midis këtyre 3 shteteve afrikane.

Në kuadër të forumit ekonomik ndërkombëtar ruso-afrikan "Uralet-Afrika", i cili po zhvillohet "në margjinat" e ekspozitës ndërkombëtare të industrisë dhe inovacioneve "Innoprom 2013" në Ekaterinburg (Uralet e Rusisë), Zv. Ministri i Jashtëm rus Mihaill Bogdanov i rrëfeu "Zërit të Rusisë" mbi rëndësinë e veçantë të këtij evenimenti.

Në Ekaterinburg (rajoni i Uraleve i Rusisë) më 11-12 korrik të vitit 2013 do të mbahet Forumi i parë ekonomik ruso-afrikan "Uralet-Afrika".

Bashkimi Afrikan po zgjeron sferën e veprimtarisë së vet, deklaroi Përfaqësuesi i Posaçëm i Presidentit të Rusisë për Afrikën, Mihaill Margellov.
Afrika mund të spostojë Indinë dhe Kinën në rolin e "lokomotivës" të rritjes ekonomike globale. Për këtë thuhet në raportin e FMN-së mbi perspektivat e zhvillimit të ekonomisë së Afrikës në vitet e ardhshme.
Shoqata e Futbollit CECAFA, e cila përfshin klubet kryesore të Afrikës Qendrore dhe Lindore, vendosi të zhvillojë një turne rajonal këtë vit në rajonin sudanez të Darfurit, ku prej 10 vjetësh po vazhdon një konflikt i përgjakshëm ushtarak.
Biznesi rus është i kërkuar në Afrikë, njoftoi të hënën Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, pas bisedimeve në Moskë me Kryetaren e Komisionit të Bashkimit Afrikan, Nkosazana Dlamini-Zuma.
Autoritetet sudaneze arrestuan në shtetin e Kassala, në lindje të vendit, 20 persona të përfshirë në trafikimin e qenieve njerëzore.
Sergei Lavrov do të udhëtojë drejt Algjerisë, nga ku do të nisë
Ushtarakët francezë po zhvillojnë një operacion të suksesshëm antiterrorist në Mali. Të enjten islamistëve iu morr me luftime qyteti Cohn. Kundërshtari pësoi humbje të rënda, raportojnë francezët. Në këtë sfond çështja mbi atë, se çfarë bëjnë forcat e armatosura të Francës në këtë vend të huaj, është i një rëndësie sekondare.
Udhëheqësit e rebelëve të koalicionit "Seleka" në Republikën e Afrikës Qendrore (RAQ) njoftuan të mërkurën se janë të gatshëm për të zhvilluar negociatat e paqes me qeverinë e vendit, njofton Agjencia e lajmeve Reuters.
Komanda e trupave të Bashkimit Ekonomik të Shteteve të Afrikës Qendrore (ECCAS) ka ndërmend të dërgojë trupa shtesë për mbrojtjen e kryeqytetit të Republikës së Afrikës Qendrore (RAQ) Bangui, njoftoi sot radio kombëtare e RAQ.
Mali Table (angl. Table Mountain), një nga atraksionet kryesore të Afrikës së Jugut, është përfshirë ndër "shtatë mrekullitë e reja të natyrës". Ceremonia zyrtare për nder të këtij evenimenti do të zhvillohet të dielën, më 2 dhjetor. Kjo ngjarje është një nder i madh jo vetëm për Afrikën e Jugut, por edhe gjithë kontinentin afrikan.
Nëse do të ruhen tendencat aktuale demografike çdo fëmijë i tretë, që do të lindë në planet deri në vitin 2050, do të jetë afrikan.
Rusia shleu borxhet e vendeve të Afrikës me më shumë se 20 miliardë
Një kafshë mjaft ekzotike, e ngjashme me një krijesë jashtëtokësore, u duk në kopshtin zoologjik të qytetit Çeliabinsk (Chelyabinsk). Kafshët e quajtura Aardvarks janë një gjë mjaft e rrallë në zooparqet e botës, ndërkohë që një prej tyre ndodhet tani në kopshtin zoologjik të kryeqytetit të Uralit Jugor.
Në jug të Afrikës ra një tërmet me magnitudë 5.2 ballë. Siç njofton Shërbimi Gjeologjik i SHBA, tronditjet nëntokësore u regjistruan në thellësinë 15.7 km më 03:43 sipas orës lokale.
Vendet afrikane do të krijojnë agjencinë e vet kozmike, që të jenë të pavarur nga liderët e njohur në përvetësimin e hapësirës joajrore.
Autoritetet e Etiopisë kanë ndërmend të ndërtojnë një mauzole për Kryeministrin e ndjerë Meles Zenawi. Për këtë ditën e hënë njoftoi Kreu i ri i qeverisë Hailemariam Desalegn.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30