×
evakuim, 2013

Pasagjerët dhe personeli po evakuohen nga dy aeroportet dhe stacioni i trenit i Kievit për shkak të njoftimeve të marra për minimin e tyre.

Tre stacione qendrore të metrosë së Kievit janë mbyllur përkohësisht për shkak të një njoftimi të marrë mbi vendosjen e eksplozivëve në një nga ato, pasagjerët u evakuuan prej andej.

Tajfuni tropikal "Haiyang", që mori jetët e më shumë se 10.000 banorëve të Filipineve, përfshiu brigjet e Vjetnamit.

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.3 ballë ra ditën e premte në verilindje të Japonisë.

Nga salla e Gjykatës Qendrore Penale të Londrës Old Bayeli u evakuuan ditën e premte të gjithë pjesëmarrësit pas zbulimit të një objekti të dyshimtë.

Rreth 250 persona u evakuuan mbrëmjen e së mërkurës nga një burg (koloni - institucion penitenciar në Rusi) në Habarovsk për shkak të rënies së zjarrit.

Zjarret e furishme në pyjet e Australisë kanë shkatërruar të paktën 100 shtëpi në afërsi të Sidneit, një person gjeti vdekjen, ndërsa mijëra të tjerë janë evakuar.

Në Kaliforni një zjarr pyjor u përhap në bazën e Korpusit të Marinës Camp Pendleton (ang. Marine Corps Base Camp Pendleton), gjë që çoi në evakuimin e përkohshëm të njerëzve që jetojnë në territorin e saj.

Rusia evakuoi diplomatët e Ambasadës në Libi dhe anëtarët e familjeve të tyre, njoftoi sot përfaqësuesi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Aleksandër Llukasheviç.

Viktima të tajfunit "Usagi" në provincën Guangdong të Kinës Jugore janë bërë të paktën 25 persona.

Rusia është plotësisht e përgatitur për zhvillimin e evakuimit të qytetarëve rusë nga Siri në rast se kjo do të jetë e nevojshme, deklaroi Ministri i Mbrojtjes i vendit, Sergei Shoigu.

Banorët e disa fshatrave në Ishullin indonezian Sumatra u detyruan të largohen nga shtëpitë e tyre pas erupsionit të vullkanit "Sinabung".

Më shumë se 300.000 njerëz në jug të ishullit të Honshu kanë marrë udhëzime dhe këshilla për t’u evakuuar për shkak të reshjeve të dendura të shiut dhe erërave të forta që i solli me vete tajfuni "Man-yi".

Në spitalin psikiatrik pranë Novgorodit ra zjarr. U dogj plotësisht godina e burrave. Numri i viktimave po verifikohet.

Në Gjeorgji, për shkak të njoftimeve në lidhje me vendosjen e një bombe janë evakuuar punonjësit e kompanisë televizive "Imedi", transmetimi i programit informativ u ndërpre.

Më shumë se 500 ushtarakë dhe 30 njësi pajisjesh teknike janë dërguar me nxitim në Komsomolsk-on-Amur, ku përmbytja kërcënon të thyejë digat dhe rrezikohet të përmbyten qendrat e banuara përreth, njoftuan në Ministrinë e Mbrojtjes të Rusisë.

Të hënën niveli i ujit në lumin pranë Komsomolsk-na-Amur arriti në 887 centimetra, duke u rritur me 5 cm brenda 24 orëve.

Në kryeqytetin e Sirisë perspektiva e ndërmarrjes së sulmit ushtarak mbi vendin po shkakton një shqetësim në rritje.

Rusia po ndërmerr të gjitha masat e nevojshme për të garantuar sigurinë e misioneve të veta diplomatike në territorin sirian, deklaroi Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë.

Sipas të dhënave të fundit, niveli i ujit në lumin Amur në rajonin e Habarovsk ka arritur deri në 7.31 m, çka tregon se brenda 24 orëve niveli i lumit është rritur me 7 cm.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
22
24
25
26
27
29
30
31