×
përmbytje

Shirat e mëdha dhe të rrëmbyera kanë krijuar kaos në disa skaje të Evropës. Në Itali dhe Francë kanë paralajmëruar mbi kërcënimin e përmbytjeve.

Numri i viktimave nga përmbytjet në ishullin italian të Sardenjës arriti në 16 persona.

Në ishullin italian të Sardenjës, ku 17 persona humbën jetën si pasojë e stuhisë dhe përmbytjeve, është shpallur gjendja e jashtëzakonshme, njoftoi kanali televiziv "RaiNews24".

Së paku nëntë vetë gjetën vdekjen si rezultat i stuhisë së tërbuar dhe përmbytjes në ishullin e Sardenjës, deklarojnë autoritetet lokale.

Kryeministri i Nigerit Brigi Rafini deklaroi se për shkak të thatësirës dhe përmbytjeve katastrofike rreth një milion njerëz në vend rrezikojnë të përballen me mungesën serioze të ushqimit.

Gjatë ditës të martën më 29 tetor Shën Petersburgu mund të përmbytet. 

Në Tajlandë numri i viktimave të përmbytjeve të mëdha, që kanë përfshirë 33 nga 76 provincat e vendit për shkak të shirave të dendur që nga mesi i shtatorit, arriti deri në 30 persona.

Një ditë më parë në kanalin televiziv rus Pervij Kanall u zhvillua maratona televizive që zgjati 10 orë.

Në Meksikë 110 persona humbën jetën si rezultat i përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut të shkaktuara nga ciklonet "Ingrid" dhe "Manuel".

Numri i viktimave nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut në Meksikë, të shkaktuara nga ciklonet "Ingrid" dhe "Manuel", ka arritur në 97 persona, 58 të tjerë konsiderohen të humbur pa lënë gjurmë.

Së paku 80 persona humbën jetën në Meksikë si pasojë e përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut, të shkaktuara nga ciklonet "Ingrid" dhe "Manuel".

Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme e Rusisë njofton mbi rënien e nivelit të ujit në Amur.

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama, shpalli në shtetin e Kolorados gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të përmbytjeve të shkaktuara nga shirat e dendur të pandërprerë.

7 persona u bënë viktima të përmbytjeve në Rumaninë Lindore.

Më shumë se 500 ushtarakë dhe 30 njësi pajisjesh teknike janë dërguar me nxitim në Komsomolsk-on-Amur, ku përmbytja kërcënon të thyejë digat dhe rrezikohet të përmbyten qendrat e banuara përreth, njoftuan në Ministrinë e Mbrojtjes të Rusisë.

Niveli i ujit në lumin Amur pranë Komsomolsk-na-Amur (qarku i Habarovskut) i tejkaloi 9 metrat.

Të hënën niveli i ujit në lumin pranë Komsomolsk-na-Amur arriti në 887 centimetra, duke u rritur me 5 cm brenda 24 orëve.

Sipas të dhënave të Departamentit Qendror të Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme në qarkun e Habarovskut, brenda 24 orëve niveli i ujit në lumë ka rënë 7 cm dhe në këtë moment është 801cm.

Niveli i ujit në lumin Amur pranë rajonit Komsomolsk-on-Amur po rritet në mënyrë të qëndrueshme, në orën 13:00 sipas kohës së Moskës ai arriti nivelin 841 cm, njoftoi ditën e mërkurë shërbimi për shtyp i Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme në rajonin Habarovsk.

Të mërkurën niveli i ujit në lumin pranë Komsomolsk-na-Amur arriti deri në 833 cm, duke u rritur me 13 cm brenda 24 orëve, njoftoi Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30