×
skandal, Tetor 2013

Rregullatorët financiarë të Japonisë do të zhvillojnë një hetim ndaj tre bankave më të mëdha në vend për shkak të skandalit në lidhje me dhënien e kredive Grupeve Yakuza.

Në lidhje me skandalin rreth përgjimit të telefonit të Kancelares gjermane Angela Merkel hetuesit gjermanë mund të marrin në pyetje Edward Snowden në Rusi.

Skandali me spiunazhin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kundër aleatëve të tyre më të ngushtë, Kancelares gjermane Angela Merkel dhe Presidentit francez François Hollande, po vjen duke u "pasuruar" me detaje të reja. Deri në fillim të kësaj jave u bë e qartë se Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) e SHBA-së ka përgjuar bisedat telefonike të Kancelares gjermane nga viti 2002 e deri në verën e këtij viti.

Kreu i Komitetit të Dumës Shtetërore ruse për Çështjet Ndërkombëtare Aleksei Pushkov beson se asnjë vend tjetër përveç Shteteve të Bashkuara nuk merret me spiunazh në shkallë botërore.

Hungarezët e ekstremit të djathtë janë kërcënuar të minojnë ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit ndërmjet Ukrainës dhe BE-së, në qoftë se për hungarezët që jetojnë në zonën përtej Karpateve nuk do të krijohet rajoni autonom.

Prokuroria e SHBA-së ka zbuluar një mashtrim të madh, në të cilin janë përfshirë kapitenët e luftanijeve të Forcave Ushtarake Detare Amerikane.

Skandali që plasi rreth veprimtarisë së spiunazhit të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë (NSA) të SHBA-së nuk po rresht. Pas publikimit në gazetën franceze "Le Monde" të informacionit në lidhje me përgjimin e qytetarëve të saj, Ministria e e Punëve të Jashtme e Francës thirri për shpjegime ambasadorin amerikan.

SHBA-ja po përpiqet të zbusë reagimin negativ të autoriteteve franceze ndaj skandalit të lidhur me përgjimet, të publikuar nga gazeta "Le Monde", në të cilën konfirmohej se Agjencia Kombëtare e Sigurimit e SHBA-së ka përgjuar miliona biseda telefonike në Francë.

Franca ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara një shpjegim të fakteve të përgjimit të miliona bisedave telefonike të qytetarëve të saj, çka u njoftua më parë nga gazeta "Le Monde".

Policia Federale e Brazilit dhe Komisioni Hetimor i Senatit brazilian duan të marrin nga ish-agjenti i zbulimit amerikan Edward Snowden më shumë informacion rreth spiunimit elektronik të brazilianëve nga shërbimet amerikane të inteligjencës.

Ndalimi dhe arrestimi i aktivistëve të "Greenpeace", të cilët u përpoqën të zbarkojnë në platformën detare të naftës "Prirazllomnaja", ka shkaktuar një polemikë mjaft të bujshme si në vetë Rusi, ashtu dhe jashtë vendit. Një numër i madh ekspertësh e vënë në dyshim altruizmin e kësaj organizate ndërkombëtare.

Presidenti çek Milos Zeman të dielën mbërriti për një vizitë 4-ditore në Izrael.

Në Gjermani shpërtheu një skandal politik. Qeveria pranoi se dy vjet më parë ka furnizuar në Siri substanca, të cilat përdoren në prodhimin e armëve kimike. Mbi detajet e këtij skandali Radiokompnanisë "Zëri i Rusisë " i tregoi Kryeredaktori i revistës nacional-konservatore gjermane "Zuerst", Manuel Ochsenreiter.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
3
4
5
6
8
9
10
12
13
14
15
17
18
19
20
24
26
27
30
31