×
skandal, 2013

Moska ka hedhur poshtë kategorikisht akuzat për mashtrim me sigurimin mjekësor në adresë të punonjësve të misioneve diplomatike ruse në Shtetet e Bashkuara, të cilat janë ngritur kundër tyre në prag nga Zyra e Prokurorit të Nju Jorkut.

Fjalët e muzikantit legjendar amerikan të muzikës rock, Bob Dylan, në lidhje me qytetarët kroatë u bënë shkas për fillimin e një procesi gjyqësor në Francë.

Qeveria e Indisë vendosi të prishë kontratën me kompaninë "Agusta Westland" (filial i grupit industrial italian "Finmeccanica") në sfondin e hetimit në vazhdim të çështjes që ka të bëjë me mitmarrjen për nënshkrimin e saj.

Indonezia tërhoqi ambasadorin e vet në Australi për konsultime pas publikimit të informacionit mbi përgjimin nga ana e shërbimeve sekrete të Australisë të telefonit celular të Presidentit të vendit, Susilo Bambang Yudhoyono.

Bashkëpunëtorët e shërbimit sekret të SHBA-së, të cilët ruajnë zyrtarët e lartë të vendit, gjatë viteve të fundit kanë kryer veprime të pamoralshme në 17 vende, deklaroi anëtari i Nënkomitetit për çështjet e sigurisë kombëtare të Kongresit amerikan, Senatori republikan Ronald Johnson.

Rregullatorët financiarë të Japonisë do të zhvillojnë një hetim ndaj tre bankave më të mëdha në vend për shkak të skandalit në lidhje me dhënien e kredive Grupeve Yakuza.

Në lidhje me skandalin rreth përgjimit të telefonit të Kancelares gjermane Angela Merkel hetuesit gjermanë mund të marrin në pyetje Edward Snowden në Rusi.

Skandali me spiunazhin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kundër aleatëve të tyre më të ngushtë, Kancelares gjermane Angela Merkel dhe Presidentit francez François Hollande, po vjen duke u "pasuruar" me detaje të reja. Deri në fillim të kësaj jave u bë e qartë se Agjencia Kombëtare e Sigurisë (NSA) e SHBA-së ka përgjuar bisedat telefonike të Kancelares gjermane nga viti 2002 e deri në verën e këtij viti.

Kreu i Komitetit të Dumës Shtetërore ruse për Çështjet Ndërkombëtare Aleksei Pushkov beson se asnjë vend tjetër përveç Shteteve të Bashkuara nuk merret me spiunazh në shkallë botërore.

Hungarezët e ekstremit të djathtë janë kërcënuar të minojnë ratifikimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit ndërmjet Ukrainës dhe BE-së, në qoftë se për hungarezët që jetojnë në zonën përtej Karpateve nuk do të krijohet rajoni autonom.

Prokuroria e SHBA-së ka zbuluar një mashtrim të madh, në të cilin janë përfshirë kapitenët e luftanijeve të Forcave Ushtarake Detare Amerikane.

Skandali që plasi rreth veprimtarisë së spiunazhit të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë (NSA) të SHBA-së nuk po rresht. Pas publikimit në gazetën franceze "Le Monde" të informacionit në lidhje me përgjimin e qytetarëve të saj, Ministria e e Punëve të Jashtme e Francës thirri për shpjegime ambasadorin amerikan.

SHBA-ja po përpiqet të zbusë reagimin negativ të autoriteteve franceze ndaj skandalit të lidhur me përgjimet, të publikuar nga gazeta "Le Monde", në të cilën konfirmohej se Agjencia Kombëtare e Sigurimit e SHBA-së ka përgjuar miliona biseda telefonike në Francë.

Franca ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara një shpjegim të fakteve të përgjimit të miliona bisedave telefonike të qytetarëve të saj, çka u njoftua më parë nga gazeta "Le Monde".

Policia Federale e Brazilit dhe Komisioni Hetimor i Senatit brazilian duan të marrin nga ish-agjenti i zbulimit amerikan Edward Snowden më shumë informacion rreth spiunimit elektronik të brazilianëve nga shërbimet amerikane të inteligjencës.

Ndalimi dhe arrestimi i aktivistëve të "Greenpeace", të cilët u përpoqën të zbarkojnë në platformën detare të naftës "Prirazllomnaja", ka shkaktuar një polemikë mjaft të bujshme si në vetë Rusi, ashtu dhe jashtë vendit. Një numër i madh ekspertësh e vënë në dyshim altruizmin e kësaj organizate ndërkombëtare.

Presidenti çek Milos Zeman të dielën mbërriti për një vizitë 4-ditore në Izrael.

Në Gjermani shpërtheu një skandal politik. Qeveria pranoi se dy vjet më parë ka furnizuar në Siri substanca, të cilat përdoren në prodhimin e armëve kimike. Mbi detajet e këtij skandali Radiokompnanisë "Zëri i Rusisë " i tregoi Kryeredaktori i revistës nacional-konservatore gjermane "Zuerst", Manuel Ochsenreiter.

Hetuesit ngritën një padi për shkak të shitjes në libraritë e Moskës të veprave të kriminelëve nazistë Joseph Goebbels dhe Benito Mussolini, njoftoi Prokuroria e Përgjithshme e Rusisë.

Hetuesit francezë gjyqësore po studiojnë informacionin, në përputhje me të cilin i biri i Ministrit të Punëve të Jashtme të francës - Laurent Fabius, Thomas Fabius humbi në kazino 700 mijë euro, por fitoi të drejtën për të mos e paguar këtë shumë.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
24
26
27
28
30