×
Teatri Bolshoi

Dënim me 6 vjet izolim në koloni penale të regjimit të rreptë - i tillë është verdikti (aktgjykimi) i gjykatës së qytetit të Moskës për Pavell Dmitriçenko - solistin e trupës së baletit të Teatrit Bolshoi. Ai është njohur si porositës i krimit të bujshëm - sulmit mbi Udhëheqësin artistik të trupës së baletit, Sergei Filin.

Teatri Bolshoi në Moskë po shfaq premierën ruse të baletit "Onegin".

Nëpunësit e Departamentit Qendror të Sigurisë Ekonomike të Ministrisë ruse t
Drejtuesit e Teatrit Bolshoi së bashku me trupën artistike të Wayne McGregor vendosën
Këngëtarja Anna Neçajeva iu bashkua këtë vit trupës së Teatrit Bolshoi. Në fund të sezonit të kaluar teatror ajo ka debutuar me sukses në operan "Magjistarja" (russ. «Чародейка») të kompozitorit të famshëm rus Pjotër Iliç Çajkovski (P. I. Tchaikovsky). Zotëruesja e një zëri me të vërtetë shumë të bukur dhe talentit të spikatur aktoresk, habiti e mrekulloi tej mase si publikun, ashtu dhe kritikët.
Historia e suksesit të Venera Gimadieva-s gjason shumë me skenarin e një filmi hollivudian. Në momentin e fundit ajo zëvendësoi këngëtaren që sëmuret befasisht, e cila duhej të këndonte në premierën e operës "La Traviata". Dhe ditën tjetër Venera, siç i thonë fjalës, "u zgjua nga gjumi dhe u bë e famshme".
Nga Moska po starton projekti evropian i quajtur «QUEEN - THE BALLET». Gjatë një viti ai do t’i prezantojë publikut të vendeve të ndryshme të botës baletin "Kërcimet e Engjëjve". Spektakli është krijuar nga artistët rusë në bazë të muzikës së grupit të famshëm, legjendar britanik “Queen”. Premiera botërore e tij është planifikuar për datën 17 tetor.
Teatri Bolshoi i Moskës bëri të ditur listën e spektakleve të
Në Teatrin “Bolshoi” të Moskës, i cili u hap pas një rikonstruksioni
Dita 28 tetor e vitit 2011 është datë festive në jetën kulturore t
Në Moskë më 28 tetor do të zhvillohet ceremonia e inaugurimit të skenës kryesore të Teatrit “Bolshoi”. Rikonstruktimi i godinës së tij ka filluar që në vitin 2005.
Në Londër me sukses të madh u dha koncerti gala i Teatrit Bolshoi, kushtuar balerinës së famshme ruse Galina Ulanova. Pikërisht në kryeqytetin britanik 55 vjet më parë, pas hapjes së spektaklit “Romeo dhe Julieta”, balerina fitoi famë botërore.
Në Teatrin Bolshoi të Moskës më 24 prill do të vihet në skenë premiera e baletit sipas romanit të Honore de Balzak “Iluzionet e humbura” me muzikë të kompozitorit bashkëkohor rus Leonid Desiatnikov.
Në godinën historike të Teatrit Bolshoi të Moskës përfunduan punimet për ristrukturimin e paneleve prej bredhi rezonance - pjesës kryesore përbërëse të akustikës së sallës së shikuesve.
230 vjet më parë, më 10 janar të vitit 1781 në Moskë u hap Teatri Petrovsk, paraardhësi i Teatrit Bolshoi. Që nga viti 1776 në shtëpinë e kontit Voroncov në Znamenk u vendosën në skenë spektakle të ndryshme.
Në skenën e Teatrit Bolshoi të Moskës sot do të jepet premiera e tre baleteve me nga një akt-kryevepra të korografisë botërore të shekullit të XX-të. Ndër to është puna e skenaristit më radikal bashkëkohor William Forsythe.
Koncerti i këngëtarëve të rinj do të zhvillohet në nj
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31