×
Estonia

Firma e Shën Petersburgut "Kassir.ru" bleu kompaninë estoneze "Piletilevi" - rrjeti më i madh në vendet e Balltikut për shitjen paraprake të biletave të veprimtarive kulturore, argëtuese dhe evenimenteve sportive.

Të premten në Talin u zhvillua ceremonia e përkujtimit të marinarëve rusë të luftanijes "Rusallka", të cilët humbën jetën 120 vjet më parë.

Estonia nënshkroi marrëveshjen me vlerë 8,2 milionë € për financimin e rindërtimit të vendkalimeve në pikat kufitare që ndajnë qytetin estonez të Narva-s me atë rus të Ivangorodit.

Misioni i përbashkët i Estonisë dhe Finlandës nga 19 deri më 23 gusht do të realizojë një fluturim inspektimi mbi territorin e Rusisë në kuadër të përmbushjes së Traktatit Ndërkombëtar të Qiejve të Hapur për të mbikëqyrur objektet ushtarake.

Qeveria e Estonisë miratoi sot marrëveshjen estonezo-ruse mbi bashkëpunimin transkufitar dhe ndërkufitar.

Moska është e indinjuar nga mbështetja dhe favorizimi i hapur nga ana e Talinit i mitingjeve të ish-legjionarëve të trupave të “Waffen-SS" dhe mungesa e vlerësimit të duhur nga BE-ja.

Ambasada ruse në Estoni ka shprehur protestën e saj ndaj përpjekjes së radhës për të vendosur shenjën e barazisë midis Gjermanisë naziste dhe Bashkimit Sovjetik, i cili dha kontributin vendimtar në çlirimin e Europës.

Të premten Patriarku i Moskës dhe i gjithë Rusisë Kirill vendosi një kurorë me lule pranë Monumentit të Pikëllimit në Talin - përmendores kushtuar heroinës së eposit kombëtar estonez Linda.
Presidenti estonez, Toomas Hendrik Ilves, ftoi Kanadanë të marrë pjesë në punën e Qendrës së mbrojtjes kibernetike të NATO-s në Talin, njoftoi të premten Sekretaria e Presidentit estonez.
Dy gjuajtës “F-16” të Forcave Ushtarake Ajrore Mbretërore të Danimarkës nga baza lituaneze e aviacionit “Zokniai” të kontigjentit për patrullimin e qiellit të vendeve balltike kryen sot ulje emergjente në Talin.
Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut njohu faktin e shkeljes së drejtave të mbrojt
Kabineti i Ministrave i Lituanisë miratoi sot planin e veprimeve për kalimin e vendit në vitin 2015 në përdorimin e monedhës së përgjithshme evropiane.
Javën e ardhshme në parlamentin e Estonisë do të paraqitet programi i ri i
Estonia dhe Rusia duhet të marrin medoemos masa për zhvillimin e marrëdhënieve në nivelin më të lartë politik.
Njohja e legjionerëve të trupave naziste SS si luftëtarë për lirin
Vizitat e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Anders Fogh Rasmussen në Letoni, Estoni dhe Lituani, të cilat janë parashikuar të zhvillohen në 19-20 janar, kanë marrë një rëndësi të jashtëzakonshme për Brukselin.
Shumë banorë të Letonisë dhe Estonisë janë pa shtetësi, gjë
 Në Talin do të zhvillohet ceremonia e dorëzimit të çmimit Pushkin mësuesve të gjuhës ruse. Ky dekorim bëhet për inkurajimin e pedagogëve më të talentuar dhe iniciatorë në Estoni.
Në Estoni që nga Viti i Ri gjithnjë e më shumë po përhapen ekuivalentë të falsifikuar të valutës europiane.
Hyrja e Estonisë në zonën e euros më 1 janar u shoqërua
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31