×
Letonia

Dy qendra tregtare janë mbyllur të premten në kryeqytetin e Letonisë, Riga, në lidhje me kërcënimin e shembjes. Vizitorët dhe stafi u evakuuan.

Kreu i qeverisë letoneze, Valdis Dombrovskis, njoftoi mbi vendimin e tij për të dhënë dorëheqjen në lidhje me shembjen e qendrës tregtare të Rigës "Maxima".

Ekipet e shpëtimit përfunduan inspektimin e territorit të qendrës tregtare që u shemb në Rigë.

Numri i njerëzve që humbën jetën gjatë shembjes së një qendre tregtare në Riga është rritur deri në 49 vetë, njoftojnë autoritetet lokale. Rreth 40 vetë u lënduan, duke përfshirë një fëmijë dhe dhjetë bashkëpunëtorë të ekipeve të shpëtimit.

Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme është e gatshme t’i ofrojë ndihmë Letonisë në likujdimin e pasojave të shembjes së ndërtesës së qendrës tregtare në Riga, tha Zëdhënësja e Ministrisë, Irina Rossius.

Arsyeja më e mundshme e shembjes së qendrës tregtare në Riga është shkelja e rregullave të sigurisë së ndërtimit, veçanërisht gjatë punimeve për gjelbërimin e çatisë së ndërtesës, njoftoi Kryebashkiaku i Rigës, Nil Ushakov.

Si pasojë e shembjes të enjten të ndërtesës së një qendre tregtare, e cila ndodhet në një nga zonat e banuara të kryeqytetit të Letonisë, humbën jetën 18 persona, duke përfshirë edhe tre bashkëpunëtorë të ekipeve të shpëtimit.

Në Riga (kryeqyteti i Letonisë) në një dyqan ushqimor u shemb çatia. Si rezultat i këtij incidenti gjetën vdekjen të paktën dy persona, ka të plagosur, por numri i saktë i tyre është ende i panjohur. Sipërfaqja e shembjes është rreth 500 metra katrore.

Moska zyrtare është fort e indinjuar nga thirrja e Ministrit të Drejtësisë së Letonisë, Janis Bordans, për heqjen e monumentit të ushtarëve sovjetikë në Riga, thuhet në komentin e Zëdhënësit të Ministrisë ruse të Punëve të Jashtme, Aleksandër Llukasheviç.

Aeroplanët e NATO-s identifikuan vizualisht avionin rus "IL-20", i cili po fluturonte përgjatë kufijve të jashtëm të ujrave territoriale të Letonisë.

Një balonë me turistë desantoi në territorin e shkollës së riedukimit për të mitur në qytetin Cesis të Letonisë, njoftoi policia lokale.

Zjarri shpërtheu në njërin prej korpuseve të klinikës më të madhe në Riga - në spitalin universitar me emrin e Pauls Stradins, njoftojnë mediat letoneze.

Në Letoni si pasojë e një zjarri që ra mbrëmë në rezidencën e Kryetarit të shtetit - Kalanë e Rigës - u dëmtua një pjesë e eksponateve të muzeut.
Ministri i Mbrojtjes i Letonisë, Artis Pabriks, shprehu shqetësim në lidhje me stërvitjet e shpeshta, të paplanifikuara të ushtarakëve rusë në afërsi të hapësirës ajrore të vendeve Balltike.
Republika Çeke nuk e ka me ngut hyrjen në zonën e euros, por edhe nuk
Policia përcaktoi identitetin e atyre personave, të cilët kishin planifikuar të enjten pranë Monumentit të Çlirimtarëve në Parkun e Fitores të Rigës veprimtari diskredituese për Letoninë, njoftoi Ministri letonez i Punëve të Brendshme.
Ministri i Mbrojtjes i Letonisë, Artis Pabriks, shprehu shqetësim në lidhje me faktin se bashkëatdhetarët e tij të rinj frekuentojnë disa kampe paraushtarake në Rusi. Ai e shikon këtë si një kërcënim për sigurinë kombëtare.
Rreth 60% e banorëve të Letonisë mbështetën idenë e m
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31