×
fluturime

Ekuipazhi i Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN apo ISS) do ta kremtojë 15 herë Vitin e Ri 2014. Pikërisht kaq herë SKN-ja (ISS) do të kapërcejë kufirin në mes të 31 dhjetorit të vitit 2013 dhe 1 janarit të 2014-s.

Ish-Kreu i kompanisë së naftës "Jukos" Mihaill Hodorkovskij (Mikhail Khodorkovsky), i falur me dekret të Presidentit të vendit, menjëherë pas lirimit nga burgu u nis me avion për në Gjermani, njoftoi Zyra e shtypit e Shërbimit Federal të Burgjeve.

Shkencëtarët amerikanë kanë prezantuar raportin e parë të hollësishëm mbi rrezatimin në sipërfaqen e Marsit. Ai bazohet në të dhënat e mbledhura nga detektori i vlerësimit të rrezatimit, i cili është instaluar në Mars Rover "Curiosity", për 300 ditët e para të misionit.

Ish-agjenti i zbulimit amerikan, Edward Snowden, hoqi dorë nga fluturimi në Havana për shkak se autoritetet kubane, nën presionin e Shteteve të Bashkuara, kërcënuan se do të refuzonin uljen e avionit në qoftë se në bordin e tij do të ndodhej Snowden, shkruan gazeta ruse "Kommersant", duke cituar një burim në rrethin e njerëzve të afërt të Snowden.

Grupet e pilotazhit të lartë "Kreshnikët rusë", "Strizhi" dhe "Berkuti" kryen sot fluturime trajnuese në qytetin Zhukovskij në periferitë e Moskës në kuadër të përgatitjes për performancën në Sallonin e aviacionit "MAKS-2013", njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes.

NASA është duke zhvilluar programin e rikthimit në Hënë dhe synon të ndërtojë atje një bazë hënore. Kjo është deklaruar nga Drejtori i programit të fluturimeve të pilotuara kozmike të NASA-s në Rusi Michael Serber.
Agjencia Federale Kozmike e Rusisë “Roskozmos” planifikon të përsërisë eksperimentin "Mars-500" në kushtet e Stacionit Kozmik Ndërkombëtar (SKN). Afatet e përafërta të fillimit të tij janë parashikuar aty nga viti 2015. Të gjithë partnerët e projektit të SKN (ISS) kanë shprehur një interes mjaft të gjallë ndaj këtij projekti.
Inspektorët ushtarakë nga Franca dhe Gjermania do të kryejnë një fluturim me aeroplanin
Në zbatim të konceptit të përpunuar nga Agjencia Federale Kozmike për zhvillimin
Një grup inspektorësh rusë do të kryejë fluturime vëzhguese mbi Suedi dhe Finlandë në kuadër të Traktatit të Qiejve të Hapur. Fluturimet do të realizohen nga 11 deri më 16 qershor.
Fluturimet nga aeroporti ndërkombëtar i Kievit “Borispol” po shtyhen, disa prej tyre janë anuluar fare, njofton site i aeroportit.
Avioni zvicerian “Solar Impulse” që punon me energji diellore, realizoi në mënyrë të suksesshme fluturimin e parë ndërkontinental.
Avioni "Solar Impulse" e vazhdoi fluturimin e tij të parë ndërkontinental pa asnjë pikë karburanti, duke u nisur sot nga Madridi në Rabat (Marok).
Në kuadër të Traktatit Ndërkombëtar të Qiejve të Hapur inspektorët rusë nga 14-19 maj do të realizojnë një fluturim vëzhgimi mbi territorin e SHBA nga baza ajrore Travis e shtetit Kalifornia. Distanca maksimale e fluturimit do të jetë 4.250 kilometra.
Përfaqësuesit e SHBA dhe Republikës Federale Gjermane në kuadër t
Fluturimet e turistëve kozmikë në Stacionin Kozmik Ndërkombëtar planifikohet të rifillojnë në vitin 2014, anija për fluturime komerciale tashmë po konstruktohet.

Avioni "Boing" i kompanisë ajrore të Etiopisë ra në Detin Mesdhe pas nisjes nga Bejruti. Sipas informacionit të marrë, në bordin e avionit ndodheshin më shumë se 80 pasagjerë, midis tyre edhe një shtetas rus me prejardhje nga Libani.

Ambasadori i SHBA në Federatën Ruse Jonh Beyrle përgënjeshtroi informacionin në lidhje me atë se marrëveshja ruso-amerikane mbi transitin ajror në Afganistan nuk funksionon.
Nga Franca u kthyen të gjithë turistët rusë, të cilët nuk mundën të fluturonin në kohë për në atdhe për shkak të motit të keq.
Afrimin e Vitit të Ri të Vjetër, kozmonautët rusë të cil
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31