×
Libani, 2013

Si rezultat i sulmit të ndërmarrë në qendër të Beirutit u vra këshilltari i dy ish- kryeministrave Saad Hariri dhe Fuad Siniora, ish-Ministri i Financave Mohammad Chatah. Në rrugën e lëvizjes së kortezhit të tij u hodh në erë një makinë bombë.

Dy shpërthime të fuqishme buçitën sot në Bejrut pranë ambasadës iraniane.

Të paktën dy raketa u lëshuan në drejtim të kryeqytetit libanez Bejrut, njëra prej tyre goditi Ambasadën iraniane, njofton një burim në Shërbimin e Sigurisë të vendit.

Përleshjet e armatosura mes përkrahësve dhe kundërshtarëve të Presidentit sirian Bashar Al-Assad në qytetin libanez të Tripolit çuan në mbylljen e shkollave në qytet.

Televizioni libanez tregoi më 15 tetor në transmetimin e vet një video filmim, në të cilin figurojnë pilotët e linjës ajrore turke "Turkish Airlines" të rrëmbyer në Bejrut më 9 gusht të këtij viti.

Sipas parashikimit të OKB-së, në vitin 2014 tashmë më shumë se katër milionë njerëz do të jenë të detyruar të largohen nga Siria për shkak të konfliktit të brendshëm, i cili po vazhdon që nga marsi i vitit 2011 në këtë vend.

Dy anije të Forcave Ushtarake Detare (FUD) të Italisë po afrohen në brigjet e Libanit, njofton Agjensia italiane e lajmeve “ANSA”.

29 persona humbën jetën dhe 500 të tjerë u plagosën si rezultat i dy shpërthimeve të fuqishme që gjëmuan në qytetin libanez Tripoli, njoftuan në Përfaqësinë libaneze të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq.

Të paktën 27 persona humbën jetën dhe më shumë se 300 të tjerë u plagosën si rezultat i një sulmi të dyfishtë terrorist në qytetin libanez Tripoli, njofton Agjencia Reuters me referim tek fjalët e dëshmitarëve okularë.

Forcat Ushtarake Ajrore të Izraelit dhanë goditje këtë mëngjes mbi një objektiv pranë Bejrutit në kundërpërgjigje të sulmeve të djeshme me raketa ndaj shtetit hebre nga territori i Libanit.

Ushtarakët izraelitë po verifikojnë njoftimet për një sulm me raketa në pjesën veriore të vendit, ku u aktivizuan sirenat e alarmit ajror, dhe ku, sipas njoftimeve të mediave lokale, u dëgjuan disa shpërthime.

Ministria e Punëve të Jashtme e Rusisë dënoi sulmin terrorist të ndodhur ditën e enjte në periferi të Bejrutit, si rezultat i të cilit humbën jetën më shumë se 20 persona dhe mbi 300 të tjerë u plagosën.

Rrëmbimi i dy pilotëve të kompanisë ajrore "Turkish Airlines" në Bejrut është me "nëntekst sirian", deklaroi i Ngarkuari i përkohshëm me detyrat e Ministrit të Punëve të Brendshme të Libanit, Marvan Sharbel.

Në Liban po kërkojnë 2 pilotë turq, të cilët u rrëmbyen sot nga një grup militantësh të armatosur.

Populli iranian nuk është armik i Izraelit.

Natën e kaluar militantët hapën zjarr mbi rajonin në periferi të kryeqytetit të Libanit, ku ndodhen Pallati presidencial, Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë libaneze.

Ushtria libaneze premton të kundërpërgjigjet menjëherë në rast sulmesh t
Një helikopter ushtarak i trupave qeveritare të Sirisë ka lëshuar tre raketa në drejtim të qytetit Arsal në lindje të Libanit, njofton gazeta libaneze "Daily Star". Sulmi ajror u parapri nga dhënia e goditjeve me armë artilerike mbi qytetin libanez, vihet në dukje në njoftim.
Disa militantë të paidentifikuar në mëngjesin e 28 majit vranë tre ushtarë
Libani është shndërruar në të vërtetë në një front suplementar të luftës civile në Siri. Të shtunën më 25 maj Lideri i grupit shiit libanez "Hezbollah", Sheiku Hassan Nasrallah, i shpalli luftë të pamëshirshme, të papajtueshme rebelëve sirianë të “Al-Qaeda”. Ai deklaroi se ushtarët e "Hezbollah" tashmë janë duke luftuar kundër islamistëve sirianë në anën e Bashar Al-Assadit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
24
25
26
27
28
29
30