×
ekstremistët, 2013

Duke marrë fjalën në Këshillin Ministror të OSBE-së të enjten në Kiev, Kryeministri Mykola Azarov deklaroi se në zaptimin e ndërtesave administrative në Kiev janë përfshirë forcat ekstremiste.

Efektivët e organeve ruse të zbatimit të ligjit arrestuan në Moskë disa anëtarë të organizatës ekstremiste "At Tekfir wal Hijra", të cilëve iu konfiskua një sasi e madhe armësh dhe lëndësh eksplozive, njoftoi shërbimi për shtyp i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Rusisë.

Një djalë i ri i panjohur detonoi rripin e kamikazes të ngjeshur në trupin e tij ditën e mërkurë në afërsi të një hoteli në qytetin Sousse në lindje të Tunizisë.

Forcat egjiptiane të sigurisë neutralizuan një grup militantësh, të cilët po planifikonin të ndërmerrnin një seri sulmesh në prag të procesit gjyqësor të ish-Presidentit të vendit Mohammed Mursi në fillim të nëntorit.

Ushtria egjiptiane vazhdon të kryejë operacione kundër ekstremistëve në veri të Gadishullit të Sinait, njoftuan të martën mediat lokale.

Një ushtar francez, i cili kryente shërbimin ushtarak në një bazë ajrore në Lyon, u arrestua në bazë të dyshimit për përgatitjen e një sulmi ndaj një xhamie, deklaroi Ministria franceze e Punëve të Brendshme.

Shërbimet ruse dhe ato siriane të zbulimit shkëmbejnë informacion në lidhje me njoftimet mbi faktin se në territorin e Sirisë luftojnë rreth 600 mercenarë të huaj, duke përfshirë këtu edhe nga Rusia, Evropa dhe SHBA-ja, njoftoi Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, i Dërguari i Posaçëm i Presidentit për Lindjen e Mesme, Mihaill Bogdanov.

Në veriperëndim të Pakistanit të hënën në mëngjes u sulmua një autokolonë furnizuese, e cila po transportonte karburant për trupat e NATO-s në Afganistan.
Tre shtetasit e huaj të vrarë në Siri, të cilët luftonin në
Në radhët e opozitës siriane dominojnë ekstremistët, sugjeroi Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov.
Organet turke të ruajtjes së rendit ditën e martë kanë ndërmarr
Si pasojë e sulmeve të helikopterëve luftarakë algjerianë mbi kompleksin e gazit në Sahara mbetën të vrarë 35 pengje dhe 15 islamistë-pengmarrës, njofton kanali televiziv "Al Jazeera". Mes viktimave ka edhe shtetas të huaj.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31