×
policia, Tetor 2013

Ditën e enjte në qendër të Romës kanë ndodhur përleshje midis policisë dhe një grupi protestuesish nga organizata "Lëvizja për strehim".

Në Afganistan gjatë 6 muajve të fundit janë vrarë mesatarisht nga 80 policë në javë, njoftoi Zëvendësministri i Brendshëm i vendit, Gjenerali Salim Ehsas.

Qyteti brazilian i Sao Paulo është përfshirë nga trazirat. Demonstruesit dogjën pesë autobusë dhe dy kamionë.

Vdekja e një adoleshenti 13-vjeçar si rezultat i veprimeve të policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përbën në vetvete një sinjal rreziku për problemet serioze në sistemin gjyqësor amerikan, mendon Ombudsmeni i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë për të Drejtat e Njeriut, Konstantin Dollgov.

Në Kaliforni 13-vjeçari Andy Lopez mori një automatik Kallashnikov lodër në këndin e lojrave për fëmijë dhe u nis për në shtëpinë e shokut të tij.

Policia irlandeze i mori vajzën 7-vjeçare flokëverdhë një çifti egjiptian në Dublin, duke dyshuar se ata nuk janë prindërit e vërtetë të saj.

Policia franceze më 22 tetor arrestoi 4 të rinj të dyshuar për përfshirjen në vdekjen e gazetares televizive Caroline Corvalan, trupi i së cilës i ndarë në pjesë dhe gjysmë i dekompozuar u gjet në fund të shtatorit në një nga kolektoret në Paris.

Policia e Moskës zbuloi se një bandë kriminale merrej me trafikimin e qenieve njerëzore.

Një prej oficerëve të lartë të policisë ushtarake të Libisë u vra sot në qytetin e Benghazit në lindje të vendit.

Në Hagë janë ndërmarrë sërish veprime të paligjshme kundër diplomatëve rusë.

Mes policisë dhe protestuesve ndodhën përleshje në qytetet më të mëdha të Brazilit - Sao Paulo dhe Rio de Janeiro - pas një marshimi në mbështetje të mësuesve në grevë.

Përpara godinës së Dumës Shtetërore të Rusisë në qendër të Moskë është vendosur një mbrojtje e përforcuar.

Gjatë intervencionit të policisë në rajonin Biruljovo të Moskës, ku ditën e dielë ndodhën trazira masive, u gjet një makinë brenda të cilës ndodheshin armë dhe një sasi e madhe parash.

Policia e Moskës po identifikon tani personat e përfshirë në inicimin e trazirave në jug të kryeqytetit rus. Në prag, në rajonin moskovit të banimit të quajtur Biruljovo Perëndimore, u arrestuan rreth 400 vetë. Ata janë pjesëmarrës të pogromeve të kryera në bazën e frutave dhe perimeve dhe në qendrën tregtare "Birjuza".

Më shumë se njëzet persona, duke përfshirë edhe efektivë të policisë, u lënduan një ditë më parë në zonën kryeqytetase të Biruljovo gjatë trazirave.

Rreth 380 vetë u arrestuan gjatë trazirave masive në zonën Birjulevo të Moskës, ku disa qindra të mbledhur organizuan një protestë, e cila përshkallëzoi në përleshje me njësinë mobile të destinacionit të veçantë të policisë (OMON).

Policët holandeze, të përfshirë në incidentin me diplomatin rus, Dimitri Borodin, nuk do të ndëshkohen, deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme i Holandës, Frans Timmermans. 

Policia e shtetit amerikan të Nju Xhersit mori njoftimin se pranë Univeristetit të Prinstonit ka patur të shtëna, njoftuan autoritetet lokale.

Një polic rus në Liberi shpëtoi një fëmijë, të cilin u përpoqën ta shisnin për ritin e flijimit.

Pesë bebe të vdekura u gjetën të hënën në një kazan mbeturinash në periferi të Moskës, njoftoi një burim në organet e zbatimit të ligjit të qarkut.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
2
3
5
6
10
12
13
15
17
19
20
21
23
26
27
28
30