×
policia, 2013

Në Egjipt ndodhi një shpërthim i fuqishëm para godinës së një stacioni policie në qytetin e Mansoura, në veri të Kajros. Si rezultat, janë vrarë të paktën 14 njerëz, më shumë se 100 të tjerë janë plagosur.

Policia e Turqisë ka ndërmarrë në Stamboll një operacion në shkallë të gjerë në lidhje me rastin e korrupsionit, duke arrestuar gjatë kësaj 22 vetë, midis të cilëve edhe biznesmenë të njohur në vend si dhe bijtë e 3 ministrave të qeverisë turke.

Lagjia e fenerëve të kuq të Brukselit, ku prostitutat të punojnë në mënyrë krejtësisht të ligjshme, iu nënshtrua kontrollit nga ana e Europolit në kuadër të luftës kundër trafikimit të qenieve njerëzore.

Bota, Brukseli, policia, Europoli, kontroll, shtëpi publike, trafikim i qenieve njerëzore

Stacioni i metrosë së Kievit "Kreshjatik" u mbyll përsëri për shkak të kërcënimit të minimit të tij, njoftoi shërbimi për shtyp i metrosë.

Efektivët e organeve ukrainase të zbatimit të ligjit kanë marrë urdhër për lirimin Bashkisë së Kievit dhe Shtëpisë së Sindikatave të kryeqyteti, të cilat janë zaptuar prej demonstruesve, njofton Agjencia LIGABiznesInform (ЛІГАБізнесІнформ).

Shërbimi për shtyp i policisë së Kievit i ka përgënjeshtruar deklaratat e Partisë opozitare "Batkivshina" ("Atdheu") se forcat speciale të policisë "Berkut" kanë marrë me sulm selinë e partisë.

Marina Soroka, Zëdhënëse e Partisë opozitare ukrainase "Batkivshina" ("Atdheu"), e cila kryesohet nga Julia Timoshenko, njoftoi se efektivët e forcave speciale të policisë "Berkut" kanë marrë nën kontroll Shtabin qendror të partisë në Kiev.

Krerët e opozitës ndërprenë urgjentisht konferencën e vet për shtyp dhe u nisën drejt postblloqeve në qendër të Kievit.

Forcat e sigurisë në Kiev kanë bllokuar plotësisht Sheshin e Pavarësisë (Majdanit), ku ndodhen pjesëmarrësit e protestës së opozitës në mbështetje të integrimit evropian të Ukrainës.

"Autoritetet po përpiqen të ushtrojnë presion psikologjik mbi ne dhe të na trembin, por njerëzit nuk kanë ndërmend të largohen nga Sheshi i Pavarësisë dhe do të qëndrojë deri në fund.

Demonstruesit, të udhëhequr nga iniciatori i protestës, formuan një autokolonë dhe iu drejtuan Departamentit qendror të Policisë Kombëtare në Bangkok, njoftoi televizioni lokal.

Në rrugën Arbati i Ri në Moskë është mbyllur një librari ku zhvilloheshin beteja të paligjshme këndezash, gara vrapimi minjsh dhe buburrecësh të zinj.

Policia e Islandës për herë të parë në historinë e vendit zhvilloi një operacion për arrestimin e autorit të një vepre kriminale, gjatë të cilit i dyshuari u qëllua për vdekje me armë zjarri.

Në Varshavë u arrestuan 40 aktivistë të Organizatës ekologjike ndërkombëtare "Greenpeace", të cilët vunë në fasadën e Pallatit të Kulturës dhe Shkencës një poster me mbishkrimin "Shpëtoni Arktikun, lironi aktivistët tanë!".

Policia turke plagosi në këmbë dhe arrestoi më pas një terrorist të dyshuar vetëvrasës në afërsi të rezidencës së Kryeministrit të vendit, Rexhep Tajip Erdogan, në Ankara.

Sot në Egjipt u anulua regjimi veprues i gjendjes së jashtëzakonshme.

Bashkëpunëtorët e Departamentit të Hetimeve Penale të Moskës arrestuan një qytetar 40-vjeçar nga Izraeli, i cili për gjatë 8 viteve ka qenë në kërkim ndërkombëtar për një seri plaçkitjesh të armatosura dhe i dënuar në mungesë nga Gjykata e Jeruzalemit me 26 vjet heqje lirie, njofton shërbimi për shtyp i policisë së Moskës.

Policia e Kosovës arrestoi 6 persona të dyshuar për përgatitjen e akteve terroriste dhe lidhje me grupin sirian "Al-Nusra Front" - njësi e organizatës "Al-Qaeda".

Në mesin e 72 pjesëmarrësve të arrestuar të "Marshimit të Pavarësisë" janë evidentuan tre të dyshuar në sulmin ndaj Ambasadës ruse dhe zjarrvënien e instalimit "Ylberi", - deklaroi Ministri i Punëve të Brendshme të Polonisë, Bartlomiej Sienkiewicz. Ai shtoi se 12 policët, të cilët garantonin sigurinë gjatë zhvillimit të marshimit, janë plagosur.

Policia spanjolle ndërpreu veprimtarinë e një organizate kriminale të angazhuar në trafikimin e paligjshëm të femrave afrikane në Europë.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
5
6
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29