×
Dagestani

Të paktën një person ka humbur jetën si rezultat i dy shpërthimeve të ndodhura në kryeqytetin e Dagestanit, Mahaçkalla. Në spital janë dërguar 10 persona, njofton Komiteti Kombëtar Anti-terrorist i Rusisë (KKA).

Organet e zbatimit të ligjit të Republikës së Dagestanit në Kaukazin e Veriut arrestuan një militant, i cili ka luftuar në Siri në anën e opozitës.

Viktima të një shpërthimi të dyfishtë në afërsi të
Numri i viktimave të shpërthimit në Mahaçkalla (Dagestan) u rrit deri në tre - në spital ndërroi jetë njëri nga të plagosurit. Të gjithë të dëmtuarit janë adoleshentë të moshës 15-17 vjet.
Si pasojë e shpërthimit që ndodhi në Mahaçkalla (Dagestan), sipas të dhënave paraprake, humbën jetën dy persona dhe dy të tjerë u plagosën, njoftuan burimet në organet lokale të zbatimit të ligjit.
Një mekanizëm i fuqishëm eksploziv detonoi natën në të gdhirë të së enjtes pranë një postblloku policie në periferi të qytetit të Hasavjurt në Dagestan (republikë kjo në përbërje të Federatës Ruse).
Hetuesit kanë evidentuar të dyshuarit për organizimin dhe realizimin e aktit të dyfishtë terrorist në Mahaçkalla, i cili ndodhi ditën e enjte në periferi të qytetit, në postin e policisë së trafikut.
Akti terrorist i dyfishtë në Mahaçkalla - kryeqyteti i Dagestanit (Kaukazi i Veriut), u mori jetën 12 personave.
Hapja e zjarrit të parë raketor me kompleksin mobil bregdetar “Ball” në poligonin e “Adanak” (Dagestan) u realizua ditën e enjte nga inxhinierët ushtarakë të flotiljes së Kaspikut.
Një kamion i blinduar me ushtarakk rusë ra në humnerë në Dagestan (Kaukazi i Veriut). Tragjedia ndodhi të martën në mbrëmje.
Komiteti Kombëtar Antiterrorist i Rusisë konfirmoi eliminimin në Dagistan të kreut të militantëve vendas Israpil Valixhanov.
Paqja ndërkonfesionale mbetet kusht bazë për ekzistencën e Rusisë, deklaroi Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin në takimin e zhvilluar me Liderin e Degastanit Magomedsallam Magomedov.
Në Dagestan gjatë ditëve të fundit janë eliminuar jo më pak se 13 guerrilas. Ata u likuiduan gjatë dy operacioneve specialë që u zhvilluan në Mahaçkalla dhe në fshatin Komsomolsk të rajonit Kiziljurtovsk.
Krerët e formacioneve të armatosura ilegale u asgjësuan sonte natën në periferitë e qytetit dagestanas Hasavjurt gjatë operacionit të përbashkët special të Shërbimit Federal të Sigurimit dhe MPB.
"Zhvillimin social-ekonomik i Dagestanit" është tema kryesore e mbledhjes që po zhvillon Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev në Soçi. Një sërë projektesh dagestanase janë përfshirë në Strategjinë e zhvillimit social-ekonomik të qarkut federal Veri-Kaukazian.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2018
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28