×
legjislacioni, 2013

Në Australi ka hyrë në fuqi Kodi, i cili përcakton rregullat e sjelljes për të huajt që kanë kërkuar azil në Australi.

Verhovnaja Rada (Parlamenti) e Ukrainës nuk i miratoi projektligjet që e lejonin ish-Kryeministren e dënuar Julia Timoshenko të udhëtonte jashtë vendit për trajtim mjekësor.

Gjermania u bë vendi i parë evropian ku u legalizua "seksi i tretë".

Parlamenti i shtetit të Queensland në Australi po shqyrton projektligjin e ashpër kundër bandave të motoçiklistave, të cilët janë akuzuar për ushtrim dhune dhe trafikim të drogës.

Senatorët demokratë po përgatisin një projektligj për ngritjen e tavanit të kredisë deri në fund të vitit 2014, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters, duke cituar burime në Senatin Amerikan.

Guvernatori i Kalifornisë, demokrati Jerry Brown, vendosi veton në projektligjin, i cili lejon emigrantët pa pashaportë amerikane të punojnë si anëtarë jurie në gjykatë.

Në Kongresin Amerikan u prezantua një projektligj që do të forcojë kontrollin e programeve qeveritare të mbikqyrjes elektronike.

Parlamenti i Indisë po fillon të shqyrtojë programin lidhur me subvencionimin e ushqimit për 2/3 e popullsisë.

Martesat e para mes të njëjtit seks në Uruguaj mund të lidhen më 5 gusht - 4 muaj pasi ato u aprovuan nga Kongresi Kombëtar i vendit.

Në të ardhmen e afërt në Rusi mund të miratohet dokumenti themelor mbi politikën shtetërore në fushën e garantimit të sigurisë kibernetike. Qëllimi i tij - përcaktimi i mënyrave të reagimit ndaj sulmeve kibernetike dhe konflikteve kibernetike ndërkombëtare. Sipas mendimit të ekspertëve, domosdoshmëria e miratimit të një dokumenti të tillë është pjekur prej kohësh.

Dhoma e Lordëve e parlamentit britanik miratoi projektligjin mbi legalizimin e martesave mes të njëjtit seks.

Flamujt shtetërorë janë ulur në gjysmë shtize në Moskë dhe në qarkun e saj në lidhje me zinë e shpallur për ata që u vranë tragjikisht në një aksident rrugor pranë Podolskut. Janë anuluar gjithkund aktivitetet argëtuese. Të shtunën e kaluar në territorin e Moskës së Re një kamion, që po transportonte zhavorr (çakëll), u përplas me një autobus të transportit publik urban. Në momentin e aksidentit në autobus ndodheshin më shumë se 40 pasagjerë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel u bëri thirrje vendeve të BE-së të kujdesen për sistemet e mbrojtjes së të dhënave, pasi u bë i njohur rasti i përgjimit në shkallë të gjerë të informacionit nga Shtetet e Bashkuara.

Papa Françesku lëshoi ​​një dekret që parashikon reformën në shkallë të gjerë të legjislacionit penal të Vatikanit, njoftuan mediat vendase.

Më 9 korrik delegacioni i Kongresit Europian Hebraik (KEH), i kryesuar nga Presidenti i tij Viaçesllav Kantor, u prit në Bukuresht nga Kryeministri rumun Viktor Ponta.

Në Rusi po përfundon sezoni politik pranveror. Gjatë kohës së sesionit pranveror në fokus të vëmendjes së Dhomës së Lartë të Parlamentit rus - Këshillit të Federatës - ishte sfera sociale. Para së gjithash, dokumentet e projektuara për mbrojtjen e fëmijëve dhe amësisë.

Qeveria britanike ka njoftuar se këtë vit do të përgatisë një projektligj që lejon fekondimin artificial me përzierjen e gjeneve të tre personave.
Deputetët e Dumës Shtetërore të Rusisë miratuan gjatë leximit t
Parlamenti i Japonisë miratoi një ligj, i cili kërkon që çdo qytetar të pajiset me një numër të vetëm individual.
Dhoma e Komunave e Parlamentit britanik votoi në favor të legalizimit të martesave mes të njëjtit seks në Angli dhe Uells.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
4
5
6
8
10
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
29
30
31