×
ndërtime

Inxhinierët amerikanë kanë krijuar disa robotë të veçantë - "termite", të cilët janë në gjendje për të ndërtuar konstruksione relativisht të mëdha dhe komplekse pa vizatime, skica dhe plane.

Në pranverë në ujërat territoriale të Bullgarisë do të fillojë ndërtimi i seksionit detar të tubacionit "South Stream" ("Rryma Jugore"), tha Ministri bullgar i Ekonomisë, Energjetikës dhe Turizmit, Dragomir Stoynev.

Moska shpreson se ndërtimi i seksionit të tubacionit të gazit "Rryma Jugore" ("South Stream") në Serbi do të do të shkojë sipas planit, pavarësisht negociatave për anëtarësimin e Serbisë në Bashkimin Evropian të planifikuara për janarin e vitit 2014, thuhet në komentin e Zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme të Federatës Ruse, Aleksandër Llukasheviç (Alexander Lukashevich).

Zyra e Prokurorit të qytetit brazilian të Manaus kërkoi ndalimin e menjëhershëm të të gjitha punimeve ndërtimore në stadiumin "Arena da Amazônia", ku duhet të mbahen katër ndeshjet e fazës së grupore të Kampionatit të pritshëm Botëror të Futbollit.

Pas kritikave nga ana e SHBA-së dhe palestinezëve Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu pezulloi zbatimin e planeve për të ndërtuar rreth 20.000 shtëpi të reja për kolonët hebrenj në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.

Në Moskën e re që nga fillimi i vitit janë ndërtuar godina banimi që arrijnë gjithsej një sipërfaqe prej rreth 943.000 m2, njoftuan autoritetet e qytetit.

Në qytetin e Changsha në Kinë filloi ndërtimi i rrokaqiellit më të lartë në botë. Lartësia e rrokaqiellit Sky City do të jetë 838 metra.

Në Belize gjatë një aktiviteti ndërtimor u shkatërrua pjesërisht një nga piramidat më të mëdha të fiseve Maya.
Lartësia e godinës arriti 541 metërshin e planifikuar nga projektuesit, njoftojnë ditën e premte mediat amerikane. Pinakulli (maja) me peshë 758 ton do të shërbejë si antenë, lartësia e të cilës është 125 metra.
Në vitin 2014 “YIT Uralstroi” (russ. “ЮИТ Уралстрой”), kompania simotër e koncernit YIT, do të përfundojë në Ekaterinburg ndërtimin e pjesës së parë të kompleksit rezidencial të banimit “Forest” (russ. “Форест”).
Autoritetet kineze miratuan projektin e ndërtimit të një aeroporti të ri në Pekin.
Izraeli përfundoi ndërtimin e murin ndarës të sigurisë në kufirin me Egjiptin.
Një godinë në ndërtim e sipër u shemb në qytetin Wagholi
Bullgaria, Egjipti, Spanja, Dubai dhe Italia - ja lista e vendeve, të cilat që nga momenti i fillimit të krizës në vitin 2008 u kanë sjellë investitorëve të sektorit të pasurive të patundshme humbjet më të mëdha. Në një konkluzion të tillë arriti Firma e konsaltingut "Indriksons".
Bashkimi Europian nuk e merr në konsideratë mundësinë e vendosjes së sanksioneve kund
Izraeli nuk do të heqë dorë nga planet e veta për ndërtimin e vendbanimeve të reja hebreje në territoret palestineze, deklaroi sot një përfaqësues i sekretarisë së Kryeministrit Benjamin Netanjahu.
Ministritë e Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe dhe Francë
Qeveria e Izraelit ka marrë vendimin për të ndërtuar 3.000 godina banimi shtesë (apartamente dhe shtëpi) në Jeruzalem dhe në Bregun Perëndimor të lumit Jordan, njoftoi sot Agjencia "Why-нет".
Një nga hidrocentralet më të fuqishëm në botë u vu në punë në jugperëndim të Kinës. Kapaciteti i një turbine të hidrocentralit arrin deri në 800 MW. Hidrocentrali do të ketë tetë turbina të këtij lloji.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2018
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30