×
oqeani

Shkencëtarët nga Vladivostoku kanë zbuluar në ujërat e Arktikut, në një thellësi prej rreth 1.5 kilometra, një krijesë jashtëzakonisht të madhe të panjohur.

Organizata Meteorologjike Botërore (OMB) konstaton se viti në përfundim ka një shans mjaft të mirë për tu renditur në 10-shen e më të ngrohtëve që prej fillimit të vëzhgimeve meteorologjike: nga janari deri në shtator temperatura mesatare ka qenë 0.5 gradë më e lartë se sa treguesit mesatarë vjetorë të periudhës së viteve 1961-1990 (14.2 gradë).

Operatori i elektrostacionit atomik që pësoi avari - "Fukushima-1", kompania TEPCO pranoi mundësinë e derdhjes në oqean të ujit radioaktiv nga një rezervuar, ku ai ruhej pas ftohjes së reaktorëve apo pas pompimit nga stacionet e ambjenteve nëntokësore.

Jashtë digës mbrojtëse të centralit bërthamor të dëmtuar japonez "Fukushima-1" u derdhën të paktën 430 litra ujë radioaktiv, njoftoi kompania-operatore e centralit bërthamor TEPCO.

Studiuesit nga shkolla e lartë teknologjike zviceriane e Zyrihut dhe Universiteti i Majamit besojnë se ata kanë mundur të gjejnë shenja të ekzistencës së vrimave të zeza jo vetëm në kozmos​​, por edhe në tokë.

Shkencëtarët oqeanologë rusë janë shumë të shqetësuar në lidhje me faktin se Deti Balltik mund të shndërrohet së shpejti në një moçal të vërtetë. Fajtore kryesore për këtë mënxyrë është rritja shumë e shpejtë e algave.
Niveli i Oqeanit Botëror po ngrihet më shpejt nga sa ishte parashikuar më parë. Prandaj banorët e ultësirave bregdetare të gjithë botës së shpejti mund të përballen me rrezikun kërcënues të përmbytjeve, paralajmërojnë shkencëtarët e Institutit Gjerman për ndryshimet klimatike. Përmbytje botërore në njëqind mijë vitet e ardhshme nuk do të ketë, shprehen me bindje të plotë ekspertët rusë.
Flotës Veriore ruse iu shtua anija kërkimore unikale "Jantar". Një ditë më parë ajo doli në det të hapur në Kaliningrad për të testuar aftësitë e saj lundruese.
Niveli i Oqeanit Botëror është ngritur me 11 mm gjatë 20 viteve të
Banorët e zonave të ulëta bregdetare në të gjithë botën së shpejti mund të ballafaqohen me kërcënimin e kataklizmës (përmbytjes).
Shkencëtarët kanë fiksuar një rrjedhje të madhe të metanit në fundin e Oqeanit të Ngrirë të Veriut. Ekspertët po u bien këmbanave të alarmit - çlirimi i një sasie kaq të madhe të gazit metan në këtë rajon mund të provokojë ndryshimin global të klimës.
Ndërtimi i pavionit rus në ekspozitën mbarëbotërore EKSPO-2012 po përfundon. Kjo ekspozitë do qëndrojë e hapur nga 12 maji deri me 12 gusht, në qytetin port të Koresë së Jugut, Josu dhe do t’i kushtohet temës, “Jeta e oqeanit dhe zona bregdetare: resurset llojeshumë dhe shfrytëzimi racional i tyre”.
Regjisori i famshëm holivudian, autori i filmave fitues të çmimit Osacar “Titanik” dhe “Avatar” James Cameron përfundoi i vetëm zhytjen në vendin më të thellë të Oqeanit Botëror. Të hënën, më 26 mars, ai u zhyt deri në fund të Hendekut Mariana.
Regjisori holivudian James Cameron u zhyt deri në fundit e Hendekut Mariana - pikës më të thellë të Oqeanin Botëror.
Me ngrohjen globale dhe shkrirjen graduale të mantelit të akullt të kores së Tokës niveli i ujit në Oqeanin Botëror është në rritje. Por pritja e përmbytjes së fuqishme të zonave bregdetare kontinentale pas 100 vjetësh ngjason më tepër me një fantazi të zymtë, mendojnë shkencëtarët e Universitetit të Columbia-s, të cilët publikuan një artikull mjaft interesant me këtë temë në revistën Nature.
Ceziumi radioaktiv, i cili depërtoi në ujërat e oqeanit si pasojë e katastrof
Në Rusi është përpunuar projekti i konstruktimit të anijes unikale kërkimore shkencore, e cila do të bëhet një bazë e vërtetë lundruese për studimin e peshkut të detit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31