×
rally
Sot, më 28 maj, startoi rally më i madh retro me itinerar "Pekin-Paris 2013". Pothuajse 100 ekipe nga 20 vende për një muaj do të përshkojnë territoret e tetë shteteve, duke përfshirë edhe Rusinë. Gara e parë e tillë automobilistike u mbajt në vitin 1907, më pas rifilloi përsëri pas 90 vjetësh dhe që atëhere është zhvilluar në çdo tre vjet.
Auto-rally ndërkombëtar "Rruga e Mëndafshit" në vitin 2013 do të zhvillohet sipas itinerarit Moskë-Astrahan, njoftuan sot organizatorët e garës automobilistike.
Aksidenti në maratonën automobilistike (rally) "Dakar" të vitit 2013, në të cilin u përfshinë makina shoqëruese dhe dy automjete taksi, mori jetën e dy personave, njofton Agjencia France Presse me referim tek fjalët e organizatorëve të turneut.
Ekipi rus “KAMAZ-Master” i drejtuar nga Firdaus Kabirov - 2 herë fitues i garës automobilistike
Dy herë fituesi i “Dakar”, piloti i ekipit rus “KAMAZ-Master” Firdaus Kabirov doli fitimtar në etapën e dytë të rally-t “Rruga e Mëndafshit-2011” në kategorinë e kamionëve. Ai la pas vetes me 4 minuta holandezin Hans Stacey.
Rally "Dakar-2010" me pjesëmarrjen e kamionave, motoçikletave, automobilave të lehtë dhe kuadroçikleve përfundoi.
"KAMAZ-ët" rusë arritën rezultate fantastike duke korrur fitore për të 9-ën herë me radhë në rally-n "Dakar-2010".
Ekuipazhi rus i Vladimir Çaginit me automjetin e markës "KAMAZ", i cili kryeson në rally-n "Dakar-2010", u bë i paarritshëm për rivalët e tij.
Ekuipazhet ruse të "KAMAZ-Master" vazhdojnë ruajnë pozita prej liderësh në rally-in ndërkombëtar "Dakar-2010". Në etapën e 11-të i pari doli ekuipazhi i Firdaus Kabirovit. Ekuipazhi tjetër rus që kryesohet nga Vladimir Çagin doli i dyti.
Ekipi përfaqësues rus i "KAMAZ-Master" fitoi në etapën e 10-të të radhës rally-n ndërkombëtar "Dakar-2010".
Ekipi përfaqësues rus i "KAMAZ-Master" po vazhdon të ruajë pozitën prej lideri në rally-n "Dakar-2010".
Tre ekuipazhet e ekipit përfaqësues rus "KAMAZ-Master" përsëri u renditën ndër më të mirët në etapën e tetë të rally-t "Dakar-2010".
Tre ekuipazhet e ekipit përfaqësues rus "KAMAZ-Master" përsëri u renditën ndër më të mirët në etapën e tetë të rally-t "Dakar-2010".
Ekuipazhi rus i Vladimir Çaginit me automjetin "KAMAZ" vazhdon të ruajë pozitën kryesuese edhe pas etapës së tretë të rally-it "Dakar-2010".
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31