×
kryengritësit, Tetor 2013

Kreu i Komitetit të Dumës Shtetërore të Rusisë për Çështjet Ndërkombëtare, Aleksei Pushkov, është indinjuar për faktin që qeveritë perëndimore nuk kanë reaguar ende ndaj njoftimeve në lidhje me përdorimin e armëve kimike nga rebelët në Siri kundër kurdëve sirianë.

Rebelët sirianë kanë përdorur armë kimike kundër milicisë kurde në verilindje të vendit afër kufirit me Turqinë, njoftoi të mërkurën kanali televiziv libanez "Al Mayadin".

Kreu i krahut politik të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), Cemil Bayik, deklaroi se rebelët kurdë janë të gatshëm të pushtojnë Turqinë nga veriu i Irakut dhe të rifillojnë luftën e armatosur në qoftë se Ankaraja nuk rinis urgjentisht procesin e zgjidhjes paqësore.

Grupi kryesor i opozitës në Mozambik ka akuzuar forcat e qeverisë për shkelje të marrëveshjes së paqes të vitit 1992.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
31