×
Al-Qaeda, Maj 2012
Avioni amerikan i telekomanduar sulmoi një natë më parë në jug të Jemenit një kolonë makinash të "Al Qaeda-s".
Në veriperëndim të Pakistanit afër kufirit me Afganistanin për shkak të zjarrit nga një avion amerikan pa pilot u vranë shtatë militantë. Për këtë deklaruan zyrtarët në shërbim e zbulimit pakistanez.
Lideri i "Al-Qaeda" Ayman al-Zawahiri iu bëri thirrje arabëve sauditë të ndjekin shembullin e vendeve të tjera arabe dhe të përmbysin regjimin në pushtet, njofton gazeta egjiptiane "Al-Shuruq".
Pas shpërthimeve në kryeqytetin e Sirisë, një javë më parë, të cilat çuan në një numër të madh viktimash, qëndron "Al-Qaeda".
Një seri sulmesh raketore mori jetët e 8 kryengritësve në qytetin Dzhaar të provincës Abyan në jug të Jemenit, njoftuan të enjten mediat amerikane. Në informacionin e publikuar nga ato nuk saktësohet se kush konkretisht e ndërmorri këtë sulm.
Bashkëpunëtorët e CIA-s (Central Intelligence Agency) parandaluan tentativën e mundshme t
"Al-Qaeda" postoi në Internet video-mesazhin e pengut amerikan drejtuar Presidentit të SHBA Barack Obama. Sipas të
Një vit më parë, natën në të gdhirë të 2 majit, forcat speciale amerikane eliminuan fizikisht “Terroristin № 1” Osama bin Laden. Me këtë lajm sensacional doli personalisht në On Air Presidenti Barack Obama. Por larja e hesapeve me Kreun e “Al-Qaeda” nuk i solli qetësi as SHBA dhe as vendeve të tjera.
Militantët e “Al - Qaeda” i kanë koduar planet e sulmeve të veta terroriste
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
1
3
4
5
6
9
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
31