×
Al-Qaeda, 2012
Ish-lideri i organizatës terroriste ndërkombëtare “Al-Qaeda” Osama bin Laden nuk ë
SHBA-të duhet të bëjnë përpjekje më të mëdha në frontet diplomatike dhe frontet e tjera për të eliminuar "Al-Qaeda-n", tha Kreu i Pentagonit Leon Panetta.
Autoritetet federale të SHBA-ve arrestuan katër banorë të shtetit të Kalifornisë në bazë të akuzave për planifikim të sulmeve terroriste, njofton kanali televiziv amerikan Fox News.
Ministria e Punëve të Brendshme e Marokut deklaron për dekonspirimin e një grupi terrorist që planifikonte të organizonte një kamp trajnimi në malet në veri të vendit.
Sipas njoftimeve të kanalit televiziv iranian Press TV, trupat qeveritare gjatë spastrimit të qytetit të Deir ez-Zor hynë në përleshje me militantë të forcave antiqeveritare.
Autoritetet jordaneze kanë raportuar se ato arritën të zbulojnë një komplot islamik në vend. Forcat e sigurisë arrestuan 11 ushtarakë të lidhur me "Al-Qaeda-n". Komplotistët kishin planifikuar të kryenin një seri aktesh terroriste që synonin destabilizimin e situatës në vend.
Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi mbi një shpërblim prej 12 milionë dollarësh për informacionin, i cili do të ndihmojë në gjetjen e dy organizatorëve të financimit të "Al-Qaeda".
Të paktën shtatë militantë të "Al-Qaeda" u vranë sot nga goditjet e një avioni papilot (drones) në jug të Jemenit. Siç njoftojnë autoritetet, qëllim i sulmit ishte baza e terroristëve në Rumaila.
Vrasja e ambasadorit amerikan Chris Stevens në qytetin e Libisë Bengazi ishte planifikuar më përpara. Këtë version japin si përfaqësuesit zyrtarë në Shtëpinë e Bardhë, të cilët dëshirojnë të mbeten anonim, ashtu dhe mediat izraelite.
"Al-Qaeda" akuzoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës për zhvillimin e luftës kundër Islamit. "Përgatituni për Holokaustin" - i paralajmëroi myslimanët amerikanë përfaqësuesi i saj në SHBA Adam Gadahn. Vitin e kaluar ai u rendit në listën e 10 terroristëve më të kërkuar në botë.
11 vjet më parë terroristët, duke rrëmbyer katër aeroplanë pasagjerësh, dy prej tyre i drejtuan drejt rrokaqiejve të Manhattan. U shkatërruan kullat binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë.
Autor i librit mbi operacionin për eliminimin e Osama bin Ladenit - një ish-komandos i forcave speciale amerikane - Mark Owen konfirmon, se lideri i "Al-Qaeda" kishte vdekur, kur skuadra e forcave speciale hyri në dhomën e tij, njoftojnë mediat e SHBA-ve.
Opozita e armatosur siriane ka paralajmëruar se mund të bashkohet me grupin terrorist "Al-Qaeda" në luftën kundër regjimit sirian në pushtet.
Siria po vjen duke u shndërruar gjithnjë e më shumë në një çiflig (fiefdom) të mercenarëve të huaj. Mediat siriane njoftuan të hënën, se trupat qeveritare kanë kapur në qytetin e Aleppo në veri të vendit një grup oficerësh nga Turqia dhe Arabia Saudite. 
Kreu i MPB-së së Spanjës Jorge Fernandez Diaz pohoi të premten, se tre personat e ndaluar këtë ditë janë terroristë të “Al-Qaeda-s”. Ministri në fjalë bëri të ditur se policia mori me sulm apartamentin, ku ata “po i jepnin fund përgatitjes së sulmit të planifikuar terrorist”. Ndalimi i tyre ndodhi në qytetin Kadis, në jugperëndim të Spanjës.
Kryetari i Republikës Çeçene e ka quajtur gënjeshtër kokë e këmbë informacionin e paraqitur në media në lidhje me atë, se çeçenët janë duke luftuar në Siri. Për këtë ai e shkroi të hënën në Twitter.
Udhëheqësi i degës irakiane të organizatës "Al-Qaeda" deklaroi, se militantët e saj janë duke planifikuar kryerjen e sulmeve terroriste "mu në zemër" të Shteteve të Bashkuara, njofton NBC News.
Një nga grupet ekstremiste që hyjnë në "Al-Qaeda" - "Al-Qaeda në vendet
Autoritetet pakistaneze kanë arrestuar në kufi me Iranin një militant francez me origjinë algjeriane t
NATO nënshkroi një marrëveshje me Kazakistanin, Uzbekistanin dhe Kirgistanin për të përdorur territoret e këtyre vendeve për transportimin e makinerive dhe pajisjeve ushtarake nga Afganistani. Këtë e deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31