×
Al-Qaeda, 2011
Situata në Nigeri, ku gjatë fundjavës së kaluar militantët e grupit radikal islamik “Boko Haram” organizuan një seri sulmesh terroriste, po vjen duke u komplikuar dhe tensionuar. Në veriun mysliman të vendit kanë filluar pogromet.
Në kryeqytetin e Sirisë - Damask të premten buçitën 2 shpërthime terroriste. Për këtë i njoftuan Radiokompanisë “Zëri i Rusisë” gazetarët e Agjencisë siriane SANA.
Terroristët e organizatës “Al-Qaeda” janë të gatshëm të
Ushtarakët irakianë natën në të gdhirë të së mërkurës arrestuan liderin e dyshuar ushtarak të Organizatës terroriste ndërkombëtare “Al-Qaeda-s” në Irak.
Njëri nga themeluesit e rrjetit terrorist ndërkombëtar “Al-Qaeda” Saif Al-Adel u bë i ngarkuari me funksionet e udhëheqësit të shtabit operativ të “Al-Qaeda-s” pas eliminimit fizik të Osama bin Ladenit.
Talibanët nisën të marrin hak për vrasjen e “Terroristit №1
Organizata ndërkombëtare terroristike “Al-Qaeda” konfirmoi vdekjen e liderit të vet Osama bin Laden, njoftoi agjencia informative Reighter. Bin Laden u eliminua natën në të gdhirë 2 maji si rezultat i një operacioni special të organizuar nga SHBA-s në Pakistan.
Manhattan i rrethuar me kordon policësh, përforcimi i prezencës së shërbimeve të sigurisë në metro, helikopterët e patrullimit në qiell.
Likuidimi i Osama bin Ladenit u bë moment me rëndësi kthese rrënjësore në luftën kundër terrorizmit.
Kreu i rrjetit terrorist global “Al-Qaeda” Osama bin Laden u asgjësua fizikisht. Për këtë u njoftoi gazetarëve personalisht Presidenti i SHBA Barak Obama.
Në Kremlin përshëndetën sukseset serioze të SHBA të arritura në luftën kundër terrorizmit ndërkombëtar, njoftuan në shërbimin e shtypit të Kryetarit të Shtetit.
Kreu i Organizatës terroriste ndërkombëtare “Al-Qaeda” u vra sot në një vilë në afërsi të kryeqytetit të Pakistanit - Islamabad dhe kufoma e tij u çua tashmë në Afganistan.
Në Çeçeni u eliminua militanti me prejardhje arabe i quajtur “Moganned”, drejtues kryesor i “Al-Kaedës” në Kaukazin e Veriut.
Në Irak u likuidua njëri prej krerëve të “Al-Kaedës” - Noman Salman, njoftuan forcat e sigurisë të Bagdatit, i njohur gjithashtu me preudonimin Abu Sulejman.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31