×
zbulimi, 2013

Zbulimi irakian deklaroi mbi synimin e rebelëve sirianë të njësive të grupit ekstremist "Dzhebhat An-Nusra" për të rrëmbyer përfaqësuesit e misionit diplomatik të Kombeve të Bashkuara.

Komisionerja e BE-së për Drejtësinë Viviane Reding në fund të vitit 2013 e ka konsoliduar akoma dhe më fort mendimin se BE-ja ka nevojë për CIA-n e vet. Ose të paktën për ndonjë shërbim të unifikuar të inteligjencës dhe kundërzbulimit evropian në "kundërpeshë" të Agjencisë Kombëtare amerikane të Sigurimit (NSA). Reding deklaroi se me marrëveshjen e të gjitha vendeve anëtare të BE-së dikasteri përkatës mund të krijohet tashmë që aty nga viti 2020.

Shkencëtarët rusë kanë zbuluar se gërhitja i shkakton njeriut stres të rëndë, i cili është i mbarsur me ndryshime serioze patologjike në organizmin e tij. Gërhitja çon në mungesën e oksigjenit, çka provokon në vetvete shkatërrimin e lipideve që hyjnë në përbërjen e të gjitha qelizave të gjalla.

Përfaqësuesi i lartë i Agjencisë Kombëtare amerikane të Sigurisë (NSA), Rick Ledgett, deklaroi se organizata po shqyrton mundësinë e bërjes së një kërkese zyrtare për faljen e ish-oficerit të shërbimit të inteligjencës Edward Snowden.

Dokumentet sekrete, të bëra publike nga Edward Snowden, dëshmojnë se shërbimi i zbulimit radioelektronik suedez ka ndihmuar në mënyrë aktive Agjencinë e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së (NSA) për të mbledhur informacion mbi politikanët rusë, njoftoi portali suedez i lajmeve Local.

Zbulimi ushtarak i Danimarkës përgjon telefonat celularë në zonat e konfliktit jashtë vendit me qëllim të garantimit të sigurisë së ushtarakëve danezë dhe mbrojtjen e interesave daneze, pranoi sot në një intervistë për gazetën "Politiken" Kreu i këtij departamenti, Thomas Ahrenkiel, duke shtuar se këtë informacion Danimarka e ndan me vendet, me të cilat bashkëpunon në sferën përkatëse.

Vendet e BE-së duhet të arrijnë një marrëveshje për rritjen e bashkëpunimit dhe në një afat të gjatë kohor të krijojnë shërbimin e vet sekret në vitin 2020 për të qenë në të njëjtin nivel me Shtetet e Bashkuara dhe në një front të bashkuar kundër tyre në fushën e zbulimit, mendon Nënkryetarja e Komisionit Europian, Viviane Reding.

Shërbimi i zbulimit ushtarak rus filloi formimin e njësive të avionëve pa pilot.

Ish-agjenti i CIA-s dhe NSA-së amerikane Edward Snowden u përcolli mediave materiale të reja.

Autoritetet amerikane kanë siguruar Sekretariatin e OKB-së se shërbimet amerikane të zbulimit nuk monitorojnë dhe nuk do të kryejnë mbikëqyrjen e kanaleve të komunikimit të kësaj organizate botërore.

Kreu i Komitetit të Senatit të SHBA-së për Zbulimin, Dianne Feinstein, bëri thirrje për një rishikim të gjerë të operacioneve të zbulimit, të ndërmarra nga Shtetet e Bashkuara.

Presidenti amerikan Barack Obama dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel ranë dakord të mërkurën gjatë një bisede telefonike të zhvillojnë bashkëpunimin mes shërbimeve të inteligjencës, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Kreu i shërbimit të zbulimit të Arabisë Saudite, Princi Bandar bin Sultan, në bisedën e zhvilluar me një sërë diplomatësh perëndimorë deklaroi se vendi i tij së shpejti do të ndryshojë rrënjësisht politikën e jashtme, duke rishikuar marrëdhëniet e veta me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sot u bë e ditur mbi dorëzimin atij edhe të një çmimi tjetër - nga Shoqata me emrin Sam Adams.

Në një takim me gazetarët e agjencisë së lajmeve Associated Press dhe të kanalit televiziv rus "Pervij Kanal" ("Первый Канал") të mërkurën më 4 shtaor, Presidenti rus tha se përkundër mosmarrveshjeve që lindin, marrëdhëniet e shërbimeve të zbulimit të Rusisë dhe SHBA-së po zhvillohen me sukses.

Përgjegjësia në lidhje me përdorimin e armës kimike në periferi të Damaskut qëndron mbi qeverinë siriane, deklaroi Shërbimi Federal i Zbulimit i Gjermanisë (BND).

Në Ministrinë e Mbrojtjes të Rusisë vendosë të përforcojnë veprimet e zbulimit në brigjet e Sirisë.

Shërbimet amerikane të zbulimit tani nuk janë në dijeni se kush e kontrollon një pjesë të arsenalit të armës kimike në Siri në territoret e pushtuara nga opozita, njoftoi Agjencia informative Associated Press.

Rusia mbetet një nga "objektivat" kryesore për komunitetin amerikan të zbulimit. 

Të mërkurën SHBA-ja lëshoi raketëmbajtësen e rëndë "Delta-4" me një satelit zbulues.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31