×
tregtia, 2013

Qeveria e Ukrainës do të bëjë gjithshka të mundshme për të rivendosur vëllimin e mëparshëm të qarkullimit tregtar me Federatën Ruse, reduktimi i të cilit kërcënohet me falimentimin e ekonomisë ukrainase, deklaroi Kryeministri i Ukrainës, Mykola Azarov, në një takim me përfaqësuesit e ndërmarrjeve kryesore industriale dhe biznesit agrar të vendit ditën e premte.

Federata Ruse dhe Turqia synojnë ta rrisin tregtinë midis dy vendeve aty nga viti 2020 deri në 100 miliardë $, deklaroi Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan.

Detyra kryesore për Qeverinë e Ukrainës në kushtet e krijuara ekonomike është rivendosja e marrëdhënieve me Rusinë, deklaroi Kryeministri ukrainas, Nikollai Azarov.

OBT-ja është fare pranë nënshkrimit të një marrëveshjeje të re mbi tregtinë ndërkombëtare, e para në më shumë se një dekadë, shkruan gazeta "The Financial Times".

Presidenti i Republikës Çeke Milosh Zeman (Miloš Zeman) bëri një vizitë zyrtare në Kiev. Zeman dhe Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç (Yanukovych) folën mbi domosdoshmërinë e rritjes së tregtisë mes dy vendeve dhe mbajtën një biznes-forum, në të cilin ishte i pranishëm edhe një grup i madh sipërmarrësish çekë. Por megjithatë akoma dhe më e rëndësishme është diçka tjetër: Praga ka shprehur mbështetje për aspiratat e Kievit për t’u asociuar në Evropën e Madhe.

Asocimi dhe krijimi i zonës së tregtisë së lirë ndërmjet Ukrainës dhe Bashkimit Evropian - kjo është një çështje praktikisht e zgjidhur, konfirmojnë autoritetet ukrainase. Deri në momentin e nënshkrimit të dokumentit në Samitin e "Partneritetit Lindor" në Vilnius kanë mbetur vetëm disa javë. Por tani doli se autoritetet ukrainase mund të nënshkruajnë një dokument, të cilin nuk kanë marrë madje as mundimin për ta studiuar nga fillimi deri në fund.

Ende nuk është marrë vendimi që Rusia të bëhet pjesë e Traktatit ndërkombëtar mbi tregtinë e armëve, njoftoi Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Rjabkov në Nizhnij Tagill, ku po zhvillohet ekspozita e armëve "Russia Arms Expo-2013".

Bashkimi Doganor, në rast të nënshkrimit prej Kievit të Marrëveshjes së Asociimit me BE-në, do të detyrohet të rreptësojë regjimin doganor me Ukrainën, njoftoi Këshilltari i Presidentit të Rusisë, Sergei Gllazjev.

Proteksionizmi në tregti do të jetë një prej temave kryesore të Samitit të liderëve të “G-20”, i cili do të mbahet më 5-6 shtator në Shën Petersburg. Kjo u deklarua nga Shefja e Departamentit të Ekspertëve pranë Presidentit të Rusisë, Ksenia Judajeva. Ekspertët e miratojnë një axhendë të tillë të Samitit, edhe pse e vënë në dyshim efektivitetin e çdo vendimi të tij.

Rusia, politika, tregtia, vendim, "G-20", samit, proteksionizmi

Franca dëshiron të pezullojë negociatat mes BE-së dhe SHBA-së në lidhje me marrëveshjen për krijimin e zonës së tregtisë së lirë në sfondin e informacionit lidhur me përgjimin e zyrave të funksionarëve të lartë të Bashkimit Europian.

Rusia për Italinë është një nga partnerët tregtarë më të rëndësishëm, deklaroi Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Italisë në Rusi, Antonio Zangardi Landi.
Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian deklaruan mbi fillimin e negociatave për krijimin e zonës të tregtisë së lirë transatlantike. Sipas mendimit të ekspertëve, projekti ndjek më tepër qëllime politike se sa ekonomike.
Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara njoftuan zyrtarisht fillimin e negociatave mbi zonën e tregtisë s
Deri më tani vëllimi i tregtisë midis Moskës dhe Teheranit rezulton në rënie, konstatoi Ambasadori i Rusisë në Iran, Levan Dzhagarjan.
Më shumë se 60 vende të botës nënshkruan traktatin ndërkomb
Marrëdhëniet midis Kinës dhe BE-së kanë hyrë aktualisht në një zonë turbulence mjaft të lartë. Dështoi raundi i parë i negociatave Kinë-BE për zgjidhjen e mosmarrëveshjes tregtare të lidhur me importin e paneleve diellore të prodhimit kinez. Dhoma e Tregtisë për importin dhe eksportin e makinerive dhe produkteve elektronike e Republikës Popullore të Kinës fajësoi për dështimin e plotë të konsultimeve evropianët.
Moska është mëse e bindur se Bashkimi Evropian do të mbetet partneri më
Marrëveshja për krijimin e zonës së tregtisë së lirë
Vizita e Kryetarit të Republikës Popullore të Kinës, Xi Jinping, në Moskë do të hapë një kapitull të ri në marrëdhëniet dypalëshe. Ekspertët e quajnë historik takimin e planifikuar për në 22 mars të udhëheqjes së lartë ruse dhe kineze.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31