×
aviacioni, 2011
Vullkani Cleveland u aktivizua në Ishujt Aleutian në shtetin amerikan të Alaskës. Në momentet aktuale reja e hirit është ngritur në lartësinë 4.500 metra dhe, sipas parashikimeve, mund të arrijë deri në lartësinë 6 kilometra.
Aviacioni i largët i Forcave Ushtarake Ajrore të Rusisë feston 97 vjetorin e themelimit të vet.
Heqja e plotë nga përdorimi e avionëve Tu-154 në Rusi do të marrë një apo dy vjet, njoftoi Kreu i Agjencisë Ruse të Aviacionit Aleksandër Neradko.
Vullkani Kizimen në Gadishullin e Kamçatkës, në Lindjen e Largët të Rusisë, po vazhdon të vjellë shtylla hiri në një lartësi prej më shumë se 7 kilometra.
Erupsionet vullkanike së shpejti nuk do të përbëjnë më rrezik kërcënues për trafikun ajror.
Kompanitë ajrore të Bashkimit Evropian do të përjashtohen nga pagesa e tarifave për fluturimet trans-siberiane.
Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë “Aeroflot - Linjat ajrore ruse” Vitali Saveliev b
Në aeroportin e Vladivostokut mund të vendoset regjimi i “Qiellit të Hapur” i papar
Në Gadishullin e Kamçatkës (Lindja e Largët e Rusisë) për shkak të erupsionit të vullkanit Shiveluç është shpallur kodi i verdhë i rrezikut për aviacionin. Vullkani volli disa shtylla të fuqishme hiri me lartësi 4 kilometra.
Kompania e dytë ajrore ruse për nga madhësia “Transaero” u bë porositësja e parë në Evropën Lindore e aeroplanit Boeing-747-8 Intercontinental dhe nënshkroi sot marrëveshjen përkatëse me Korporatën amerikane Boeing.
Në aeroportin e qytetit rus Vladivostok (Lindja e Largët) është vendosur regjimi “qielli
Presidenti Dimitri Medvediev deklaroi mbi domosdoshmërinë e zhvillimit në Rusi të aeroporteve të
Kompania ajrore ruse “Transaero” po blen 4 Airbus A 380. Sot palët nënshkruan marrëveshjen paraprake.
Në Tyumen (Siberi) bëri një ulje emergjente aeroplani ATR-75, i cili po fluturonte sipas itinerarit Tyumen-Nizhnevartovsk. Avioni tashmë ishte ngritur në ajër kur komadanti i tij i kërkoi dispeçerisë ulje emergjente. Sipas informatave paraprake, pushoi së funksionuari gjeneratori i aeroplanit.
Ekipi i inspektorëve të SHBA dhe Norvegjisë do të ndërmarrë fluturimin
Aviacioni turk natën në të gdhirë të së premtes dhe në mëngjes dha goditje të reja të masivizuara mbi bazat e guerrilasve të Partisë Punëtore të Kudistanit në veri të Irakut.
Puna për krijimin e qendrës kombëtare të konstruktimit të avionëve në qytetin periferik të Moskës - Zhukovsk do të fillojë që në vitin 2012.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31