×
India, Qershor 2012
Ministria e Mbrojtjes së Indisë në fillim të vitit 2012 nënshkroi një kontratë me "Rosoboronexport" për furnizimin me lloje të ndryshme të municioneve për këmbësorinë me vlerë rreth 800 milionë euro.
Aeroplanmbajtësja e re e Marinës ushtarake të Indisë "Vikramaditya" (ish aeroplanmbajtësja sovjetike "Admiral Gorshkov" («Адмирал Горшков») po kalon fazën e testimeve në Detin e Bardhë. Deri në fund vitit kjo anije duhet t’i dorëzohet Indisë.
Deri në vitin 2015 në shtetin verior indian Jammu dhe Kashmir do të pë
India dhe Japonia për herë të parë do të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta ushtarako-detare.
Vapa anomale u bë shkak për vdekjen e më shumë se 100 personave në Indinë Lindore. Në shtetin West Bengal temperaturat gjatë disa ditëve me radhë janë mbajtur në shkallën rreth 47 gradë Celsius.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
26
27
28
30