×
India, 2011
Në vitin 2011 India vazhdoi të ruajë pozita kryesuese në importet globale të armëve, njofton Qendra për Analiza të Tregtisë Botërore të Armëve (TSAMTO).
India do të blejë nga Rusia suplementarisht edhe 42 aeroplanë të modernizuar gjuajtës të tipit Su-30MKIs.
Realizimi i provave të raketës kruz supersonike “BrahMos” në Detin Balltik nga bordi
Busti prej bronzi i kozmonautit të parë të planetit Juri Gagarin u vendos në territorin e Qendrës ruse të Shkencës dhe Kulturës në qytetin Trivandrum të shtetit indian Keralam. Autor i këtij monumenti është skulptori Aleksei Leonov.
Ministria e Mbrojtjes e Indisë njoftoi sot mbi lëshimin e suksesshëm të raketës balistike “Agni-1”, të destinuar për verifikimin e gatishmërinë luftarake të forcave kombëtare të frenimit bërthamor.
India po zhvillon punime për krijimin e armës me lazer, njoftoi Drejtori i Organizatë
10 pilotë indianë do të mbërrijnë në Rusi për trajnime
Samiti i radhës ruso-indian do të mbahet në dhjetor në Moskë, njoftoi sot Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov pas bisedimeve me homologun e tij indian Somanahalli Mallaiah Krishna.
Ushtarakët indianë realizuan të martën një provë të suksesshme të raketës balistike me rreze të largët veprimi, e cila është e aftë të mbartë një kokë rakete bërthamore me peshë 1 ton.
Ushtria indiane u pajis tani me bateri të reja të raketave taktike supersonike “BrahMos” të bazimit tokësor.
Popullsia e planetit këtë vit do ta tejkalojë shifrën 7 miliardë banor
Portofoli i porosive të korporatës ruse të prodhimit të aeroplanëve “MiG” i tejkaloi të 4 miliardë $. Për këtë deklaroi Drejtori i përgjithshëm i korporatës Sergei Korotkov.
Pesë persona gjetën vdekjen dhe 4 të tjerë u plagosën si rezultat i shpërthimit që buçiti sot në një nga tregjet më të gjallëruar në qytetin Imphal - kryeqytetin e shtetit lindor të Indisë - Manipur.
India testoi me sukses raketën e vet të re balistike “Prahaar”, njoftoi Agjencia informative IANS. Testimet e saj u zhvilluan sot në poligonin e provave raketore në lindje të vendit. “Prahaar” është raketë e përpunimit indian.
Në një tempull në jug të Indisë u gjet një thesar, i cili
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31