×
aeroporti

Alarmi në tokë dhe në ajër u shpall në aeroportin e qytetit gjerman Bremen për shkak të UFO-s (diskut fluturues).

Pasagjerët dhe personeli po evakuohen nga dy aeroportet dhe stacioni i trenit i Kievit për shkak të njoftimeve të marra për minimin e tyre.

Të paktën 130 fluturime janë anuluar në aeroportin ndërkombëtar gjerman të Hamburgut për shkak të ciklonit të fuqishëm "Xaver", i cili goditi veriun e vendit.

Gjykata i shpalli të pandehurit në lidhje me çështjen e shpërthimit në vitin 2011 në aeroportin "Domodiedovo" të Moskës fajtorë dhe dënoi tre prej tyre - Islam Jandijev, Ilez Jandijev dhe Bashir Hamhojev - me burgim të përjetshëm.

Mëngjesin e 6 nëntorit në aeroportin e Moskës "Domodedovo" kreu një ulje emergjente një avion pasagjerësh.

Parlamenti moldav miratoi me një shumicë votash dekretin mbi ligjshmërinë e dhënies së Aeroportit Ndërkombëtar Kishinievski me koncesion konsorciumit rus "Air-Ivest".

11 aeroporte në rajonet ruse, të cilët janë prioritarë për zhvillimin e turizmit, mund të fitojnë të drejtën të pranojnë pa viza për 72-orë tranzit udhëtarët e huaj, njoftoi Zëvendësministrja e Kulturës, Alla Manillova.

Në aeroportin "Tegel" të Berlinit të martën në mëngjes gjatë shkarkimit të një avioni ndodhi rrjedhja e një substance toksike.

Në aeroportin e kryeqytetit të Tajlandës, Bangkok, kreu një ulje të vështirë avioni i pasagjerëve Airbus 330-300 i kompanisë ajrore Thai Airways.

Aeroporti ndërkombëtar Ben Gurion pranë Tel Avivit u mbyll përkohësisht mëngjesin e 3 shtatorit, pas një sulmi nga ana e dy palestinezëve.

Policia turke arrestoi në aeroportin e Stambollit një burrë, i cili kërcënoi se do të detononte një mjet shpërthyes, njofton ditën e hënë gazeta "Hurriyet".

Avionit "An-148", i cili po përgatitet për ulje emergjente në aeroportin Pullkovo të Shën Petersburgut, i ka ndodhur shtresëzimi i elementit mbulues të njërës prej rrotave, njoftoi kompania ajrore "Rusia".

Ditën e mërkurë një aeroplan pasagjerësh, i cili po fluturonte nga Moska në Kabul, u detyrua të kryejë ulje emergjente në aeroportin "Sheremetievo" për shkak të një difekti në mekanizimin e drejtimit të krahëve të avionit (në mekanizmin e krijimit të forcës ngritëse të profilit të krahut (Airfoil) të aeroplanit), njoftoi përfaqësuesi i shërbimit për shtyp të Departamentit të Transportit të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Rusisë për Qarkun Qendror federal.

Një avion ushtarak transporti me gjashtë anëtarë të ekuipazhit në bord u rrëzua gjatë uljes në aeroportin e Mogadishos, njoftuan autoritetet somaleze.

Një zjarr i madh shpërtheu në aeroportin kryesor ndërkombëtar të Nairobi, njofton ditën e mërkurë Radiostacioni i Kenias "Capital FM".

Në aeroportin “Sheremetievo” mbeti i bllokuar një turist francez, në pasaportën dhe vizën e të cilit në vend të gjinisë mashkullore është shënuar femër.

Puna e dy aeroporteve në Stamboll u ndërpre për shkak të një sulmi me virus nga hakerët, njofton media turke.

Në kuadër të Forumit Botëror për zhvillimin e korridoreve ajrore, gjatë aktivitetit më të madh në këtë fushë për aeroportet dhe kompanitë ajrore të vendeve të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura "Routes CIS 2013", u zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimeve për arritjet në fushën e marketingut në aviacion "Routes Awards".

Të enjten Ushtria egjiptiane mori nën mbrojtje të gjitha objektet me rëndësi strategjike, si dhe monumentet e kulturës dhe hotelet e shumta të qytetit Luxor në jug të vendit.

"Robëria, ngujimi në tranzit" i Edward Snowden është zgjatur për një periudhë të papërcaktuar. Përkundër të gjitha parashikimeve, Shërbimi Federal i Migrimit (FMS) i Rusisë të mërkurën, më 24 korrik, nuk e kënaqi kërkesën e tij për azil të përkohshëm politik. Konsulenti rus i Snowden, avokati Anatoli Kuçerena, nuk pranon të bëjë ndofarë parashikimesh të sakta.

Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31