×
Palestina, Janar 2013
Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu urdhëroi t’i transferohen 400 milionë dollarë Autonomisë Palestineze.
Kreu i Autonomisë Palestineze, Mahmoud Abbas, deklaroi se Izraeli do të lejojë evakuimin në territorin e Palestinës të 150 mijë refugjatëve palestinezë nga Siria.
Në vitin 2012 Izraeli vendosi rekord përkatësisht intensitetit të ndërtimit t
Liderët e fraksioneve palestineze “Fatah” dhe “Hamas”, respektivisht Mahmoud Abbas dhe Khaled Mashal, ranë dakord gjatë negociatave në Kajro për fillimin e menjëhershëm të procesit të pajtimit.
Izraeli nuk do t’i bëjë kurrfarë lëshimesh territoriale palestinezëve. Kjo u deklarua të mërkurën nga Kryeministri i shtetit hebre, Benjamin Netanjahu.
Dhjetëra mijëra njerëz në Rripin e Gazës morrën
Këtë opinion shprehu Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu gjatë një takimi me ambasadorët e shtetit hebre.
Dhjetra palestinezë u plagosën të martën në përleshjet me ushtarakët izraelitë gjatë arrestimit të një aktivisti të grupit radikal islamik. Sipas njoftimeve të Agjencisë lokale të lajmeve "Maan", incidenti ndodhi në Bregun Perëndimor të lumit Jordan.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
1
3
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
31