×
Izraeli, Qershor 2013
Një bashkëpunëtor i shërbimit të sigurimit izraelit, i cili ishte p
Kryesia e lëvizjes palestineze “Hamas” i bëri thirrje të hënën lëvizjes shiite libaneze "Hezbollah" të ndalë pjesëmarrjen në konfliktin sirian dhe të përqëndrohet në luftën kundër Izraelit.
Autoritetet izraelite planifikojnë të ndërtojnë qindra godina të reja në qendrën e banuar të Itamar në Bregun Perëndimor të lumit Jordan. Sipas mediave lokale bëhet fjalë për rreth 538 shtëpi dhe apartamente.
Izraeli nuk do të mbështesë opozitën siriane, ai ka pretendimet e veta ndaj të dyja palëve të konfliktit, deklaroi sot në një konferencë për shtyp në Moskë Zëvendësministri i Jashtëm i Izraelit, Ze'ev Elkin.
Izraeli muajt e fundit është përballur me një numër në rritje të shpejtë të sulmeve kibernetike nga ana e Iranit, shumica e të cilave është arritur të neutralizohet, njoftoi Kryeministri i vendit, Benjamin Netanjahu.
Dhjetëra mijëra njerëz marrin pjesë në gay-paradën e përvitshme që po zhvillohet në Tel Aviv të premten.
Moska shpreson në shfaqjen e mirëkuptimit nga ana e Izraelit përkatësisht çështjes së furnizimit të Sirisë me komplekset raketore ruse të mbrojtjes kundërajrore "S-300" (russ. "C-300"), deklaroi Zëvendësministri i Jashtëm rus, Mihaill Bogdanov.
Femrat izraelite ushtarake u vunë përpara përgjegjësisë disiplinore për fotot e tyre nudo. Fotografitë tronditëse, madje skandaloze, të ushtarakeve u dukën në faqen e rrjetit social Facebook. Tani në bazën ushtarake, ku vajzat janë duke kryer shërbimin, kanë filluar të mbahen leksione në lidhje me mënyrën e duhur të sjelljes së ushtarakëve.
Ministria amerikane e Mbrojtjes shpalli një tender për ndërtimin e një baze të mbrojtjes antiraket të Izraelit dhe bëri publike karakteristikat e fshehta të objektit të ardhshëm ushtarak.
Raporti i ri i Stockhom International Peace Research Institute (SIPRI) konfirmon se Izraeli ka në dispozicion 80 mbushje bërthamore.
Kundrejt disa anëtareve femra të Ushtrisë së Izraelit u ndërmorrën masa ndëshkimore disiplinore për faktin se postuan fotot e tyre me të brendshme në Facebook.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
6
8
9
11
12
14
15
16
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30