×
Izraeli, Nëntor 2012
Ministri i Jashtëm kanadez John Baird njoftoi sot mbi tërheqjen e diplomatëve kanadez
Qeveria e Izraelit ka marrë vendimin për të ndërtuar 3.000 godina banimi shtesë (apartamente dhe shtëpi) në Jeruzalem dhe në Bregun Perëndimor të lumit Jordan, njoftoi sot Agjencia "Why-нет".
Tel Avivi nuk do të kërcënojë me sanksione Palestinën dhe do të zbatojë të gjitha marrëveshjet e arritura, deklaroi Ministri i Jashtëm izraelit Avigdor Lieberman.
Të paktën një palestinez u vra dhe një tjetër u plagos n
Ndërmarrjet e kompleksit ushtarako-industrial të Izraelit po merren me ndërtimin e avionit të
Në momentin e fundit para votimit në seancën e Asamblesë së Pë
Ish-Ministrja izraelite e Punëve të Jashtme Tzipi Livni, e cila gjashtë muaj më par
Izraelitët, të cilët jetojnë në SHBA, kanë ngritur një padi të paprecedentë kundër Departamentit të Shtetit në lidhje me politikën e Uashingtonit ndaj Autonomisë Palestineze.
Bashkimi Evropian ka ndërmend të krijojë një "listë të zezë" të kolonëve izraelitë të njohur për veprimtarinë e tyre ekstremiste.
Ministri Izraelit i Mbrojtjes Ehud Barak njoftoi sot mbi largimin e vet nga politika, duke deklaruar se nuk do
Ushtarakët izraelitë njoftuan mbi testimin e suksesshëm të një sistemi të ri të mbrojtjes nga raketat.
Autoritetet izraelite kanë arrestuar pesë parlamentarë palestinezë në Bregun Perëndimor të lumit Jordan. Sipas njoftimit të shërbimit për shtyp të Israel Defense Forces, ata dyshohen për lidhje me grupin radikal palestinez "Hamas".
Trupat ushtarake izraelite hapën zjarr mbi një grup banorësh të Rripit të
Sekretari për shtyp i lëvizjes radikale palestineze "Hamas", e cila kontrollon Rripin e Gazës, Sami Abu Zuhri, akuzoi Izraelin për shkelje të armëpushimit. Arsyeja e kësaj akuze ishte vrasja nga ushtria izraelite e palestinezit 23-vjeçar Anwar Kdeih.
Presidenti i Iranit Mahmoud Ahmadinexhad e krahason me tekat e fëmijëve synimin e Izraelit për të zhvilluar një operacion ushtarak kundër Republikës Islamike. "Ne jemi kundër hegjemonisë së Izraelit.
Shërbimet e sigurisë të Izraelit arrestuan organizatorët dhe autorët e sulmit terrorist në Tel Aviv, si rezultat i të cilit u plagosën 29 persona.
Palestina, në rastin e marrjes së statusit të vëzhguesit në OKB, do të apelojë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për të ndëshkuar përgjegjësit e operacionit "Shtylla e mbrojtjes", të zhvilluar në territoret palestineze.
Në Ushtrinë e mbrojtjes së Izraelit kanë filluar përgatitjet për ç
Organizata Çlirimtare e Palestinës (OÇP) e mirëpriti arritjen e marrëveshjes
Rusia përshëndet nënshkrimin e marrëveshjes mbi armëpushimin mes Izraelit
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Nëntor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Nëntor 2012
3
4
7
10
11
13
17
18
24
25
28