×
Izraeli, 16 tetor 2012
Ushtria izraelite zbuloi informacionin në lidhje me faktin se në dispozicion të ekstremistëve palestineze të grupit “Hamas” ndodhen tashmë komplekset portative raketore zenit.
Dy foshnja të moshës rreth një vit u shtruan në një nga spitalet e Jeruzalemit në gjendje gjysmë të vetëdijshme dhe me simptoma helmimi.
Disa persona të panjohur përdhosën natën, në të gdhirë të 16 tetorit, varrin e Moshe Dayan. Njoftohet se në pllakën e varrit të ushtarakut izraelit dhe burrit të shquar të shtetit ishte shkruar "Ministri i dështimit.
Kryeministri britanik David Cameron i bëri thirrje Izraelit që të përmbahet nga sulmi
Zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen në Izrael më 22 janar. Shpërbërja e Kuvendit Legjislativ u iniciua nga Lideri i Partisë së krahut të djathtë "Likud", Kryeministri Benjamin Netanjahu. Shumica e partive u pajtua plotësisht me të - koalicioni qeverisës dështoi në përpjekjen për të miratuar një buxhet të rreptë dhe të papëlqyeshëm për vitin 2013.
Parlamenti izraelit, Knesset, votoi për vetshpërndarjen dhe mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare më 22 janar të vitit 2013. Me propozimin në fjalë deputetëve iu drejtua Kryeministri i vendit Benjamin Netanjahu.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
1
2
3
6
7
8
11
13
14
20
21
23
27
28
30