×
Izraeli, Mars 2012
Forcat izraelite të sigurisë përdorët plumba gome, gaz lotsjellës dhe granata trullosëse gjatë kohës së përleshjeve me demonstruesit palestinezë, të cilët i qëllonin ata me gura.
“Mbështetja e sigurisë së Izraelit është një nga prioritetet kyçe të Presidentit Barack Obama dhe Shefit të Pentagonit Leon Panetta.
Ministria e Jashtme izraelite ka vendosur të presë të gjitha kontaktet me Këshillin e
Irani është i gatshëm që në rast sulmi ndaj tij nga ana e SHBA apo Izraeli të japë një përgjigje adekuate, deklaroi Ayatollah Ali Khamenei.
Universiteti hebraik në Izrael për herë të parë do të hedhë
Interneti, Izraeli, arkiva, Albert Ajnshtajn
Nëse Izraeli do të marrë vendimin për të sulmuar objektet bë
Parlamenti egjiptian kërkoi dëbimin e ambasadorit të Izraelit nga Kajro si dhe tërheqjen e diplomatit egjiptian nga Tel Avivi në shenjë proteste kundër bombardimit të Rripit të Gazës prej forcave ushtarake ajrore të Izraelit.
Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi, se Irani nuk duhet lejuar të zhvillojnë armën bërthamore. Gjatë vizitës së vet në Shtetet e Bashkuara ai hodhi poshtë masat diplomatike dhe sanksionet si mjet ndikimi mbi autoritetet iraniane.
Në Uashington sot po zhvillohet takimi midis Presidentit të Shteteve të Bashkuara Barack Obama dhe Kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu. Palët po përpiqen të afrojnë pozitat në lidhje me veprimet e mëtejshme ndaj Iranit, i cili dyshohet për zhvillimin e armës bërthamore.
Presidenti amerikan Barack Obama konfirmoi se SHBA e konsiderojnë ende të mundshme zgjidhjen politike të problemit bërthamor iranian.
Më 5 mars në Uashington janë planifikuar bisedimet e Presidentit amerikan Barack Obama dhe Kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu. Tema kryesore e tyre është goditja preventive kundër Iranit.
Në një nga letrat konfidenciale të bashkëpunëtorëve të Qendr
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
3
4
7
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
22
23
24
25
27
29
31