×
Izraeli, 2011
Teherani ka kërcënuar sërish se do të mbyllë Ngushticën e Hormuzit nëse vendet e Perëndimit do të vendosin embargo për eksportin e naftës së tij.
Qeveria izraelite ka bllokuar marrëveshjen me Turqinë për furnizimin asaj të sistemeve të zbulimit për Forcat Ushtarake Ajrore.
Teherani “nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë” SHBA për të parandaluar zotërimin e armës bërthamore nga ai, deklaroi të martën zyrtari i lartë amerikan, gjenerali Martin Dempsey.
Rusia paralajmëroi Izraelin që të përmbahet nga ndërmarrja e operacionit ushtarak kundër Iranit, deklaroi në eterin e kanalit televiziv “Rusia 24” Zëvendësministri i Jashtëm i Federatës Ruse Sergei Riabkov.
Koncerni rus “Gazprom” dhe Ministria e Infrastrukturës Kombëtare të Izraelit po eksplorojnë tani mundësinë e bashkëpunimit në sferën e shpërndarjes dhe eksportit të gazit izraelit në vendet e treta.
Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) të Iranit janë vënë në gjendje gatishmërie të lartë luftarake.
Forcat Ajrore të Izraelit po pajisen me aparatin fluturues “Eitan”. Pak ditë më parë oficerët operatorë përfunduan programin e trajnimit të avionëve të papilotuar modernë “Eitan”. Hapja e krahëve të aeroplanit është 26 metra.
Vendet perëndimore po nxisin opozitën e Sirisë për ndryshimin e regjimit në vend. Pikërisht këto ditët e fundit Lidhja e Shteteve Arabe i parashtroi Damaskut “hartën rrugore” të destinuar për ta nxjerrë vendin nga kriza.
Rusia paralajmëroi Izraelin se dhënia e goditjes ushtarake mbi Iranin do të ishte gabim shumë serioz, i mbarsur me pasoja krejtësisht të paparashikueshme.
Presidenti i Iranit Mahmoud Ahmadinexhad paralajmëroi Izraelin dhe SHBA që të përmbahen nga ndërmarrja e operacionit ushtarak të drejtuar kundër objekteve bërthamore të vendit të tij.
Izraeli ka pezulluar pagesën e kontributeve në buxhetin e UNESKO-s. Përfaqësuesi i qeverisë izraelite njoftoi se vendimi për këtë u morr nga Kryeministri Benjamin Netanjahu.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu po kërkon nga qeveria miratimin e sanksioneve për dhënien

Ushtria izraelite realizoi me sukses testimin e një motori të ri raketor. Siç njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Izraelit, lëshimi i raketës balistike u krye nga baza e forcave ajrore “Palmachim” në qendër të vendit.
Palestina u bë anëtare me të drejta të plota e UNESKO-s. Shumica e pjesëmarrësve të Konferencës së Përgjithshme të kësaj Organizate në Paris votuan në favor të pranimit të Autonomisë në radhët e tyre.
Izraeli do të krijojë sistemin 4-nivelësh të mbrojtjes antiraket aty nga viti 2015. Për këtë i njoftoi Agjencisë RIA Lajmet njëri prej projektuesve të tij Uzi Rubin.
Ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu deklaroi, se Turqia po i çon marrëdhë
Ushtria izraelite vuri në dezhurn luftarak baterinë e tretë moderne të sistemit “Kupola e hekurt” (“Iron Dome”) që destinohet për kapjen e raketave të pakomandueshme me rreze të mesme dhe të shkurtër veprimi.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2011
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2011
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31