×
kamionët
Sportistja e vetme në histori dy herë kampione olimpike në gjimnastikën artistike në shumëgarëshin individual Eugjenia Kanaeva i dha fund karrierës së vet sportive, njofton sit-i zyrtar i Federatës Ruse të Gjimnastikës Artistike.
Fitimtarët e Lojrave Olimpike të Londrës u dekoruan në Kremlin. Në Sallën Aleksandovskij të Pallatit të Madh të Kremlinit u mblodhën fituesit dhe medalistët e Olimpiadës, trajnerët e tyre personalë dhe drejtuesit e federatave sportive. Të gjithë ata gjatë dy javëve të fundit detyruan miliona tifozë në mbarë botën të përjetojnë me tension përfundimet e garave sportive dhe t’i gëzohen fitoreve të bukura, spektakolare.
Uzina bjelloruse e prodhimit të automjeteve “BelAZ” po përgatitet për të filluar prodhimin e kamionëve vetëshkarkues pa shofer. Tashmë janë krijuar prototipat e parë eksperimentalë të automjeteve të tilla.
Çifti  i patinatorëve rusë Aleksandër Smironov dhe Yuuko Kawaguchi fitoi medaljen e artë në Kampionatin Europian 2010, i cili po zhvillohet në Talin.
Ekuipazhet ruse të "KAMAZ-Master" vazhdojnë ruajnë pozita prej liderësh në rally-in ndërkombëtar "Dakar-2010". Në etapën e 11-të i pari doli ekuipazhi i Firdaus Kabirovit. Ekuipazhi tjetër rus që kryesohet nga Vladimir Çagin doli i dyti.
Ekuipazhi rus i Vladimir Çaginit me automjetin "KAMAZ" vazhdon të ruajë pozitën kryesuese edhe pas etapës së tretë të rally-it "Dakar-2010".
Rivalet kryesore të skuadrës përfaqësuese ruse "Kamaz-Master", e cila tani për tani kryeson në maratonën automobilistike "Dakar-2010", po heqin dorë nga vazhdimi i raleight ndërkombëtar.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2018
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31