×
Spanja, Tetor 2013

Mediat spanjolle njoftuan se bashkëpunëtorët e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të SHBA-së (NSA) kanë përgjuar 60 milionë telefonata në Spanjë në dhjetor të vitit të kaluar.

Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës thirri ditën e premte Ambasadorin amerikan në Madrid, James Costos, në lidhje me skandalin me të dhënat e reja mbi përgjimin nga ana e shërbimeve amerikane të zbulimit të bisedave telefonike të qytetarëve evropianë.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare e SHBA-së ka përgjuar bisedat telefonike të anëtarëve të Qeverisë spanjolle, duke përfshirë Kryeministrin Mariano Rajoy, njoftoi gazeta El Pais.

Madridi dhe 30 qytete të tjera spanjolle janë përfshirë nga protestat e studentëve dhe nxënësve.

Gjykata në Spanjë urdhëroi lirimin e një anëtareje të grupit të majtë radikal "ETA", duke përmbushur në këtë mënyrë kërkesën e Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut (European Court of Human Rights, ECHR).

Pilotja spanjolle 33-vjeçare e garave me makina Maria de Villota u gjet e vdekur në një hotel në Sevilje, njoftuan mediat lokale.

Aktivistet e lëvizjes ndërkombëtare të grave "FEMEN" ditën e mërkurë ndërprenë fjalimin e Ministrit të Drejtësisë së Spanjës në ndërtesën e parlamentit, ku po zhvillohej diskutimi i ligjit mbi ndalimin e aborteve.

Spanjolli Rafael Nadal pas dy vitesh u kthye në vendin e parë në rejtingun e Shoqatës së Tenistëve Profesionistë (ang. Association of Tennis Professionals, ATP).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
1
2
3
4
5
6
8
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
26
27
29
30
31