×
ndihmë financiare

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka udhëzuar qeverinë të vazhdojë kontaktet me partnerët ukrainas për zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve tregtare dhe ekonomike.

Autoritetet ruse kanë pezulluar shpërndarjen e këstit të ri të ndihmës financiare për Ukrainën për shkak të përkeqësimit të theksuar të situatës në vend dhe kanë ndërmend të presin stabilizimin e gjendjes për rifillimin e mbështetjes, deklaroi sot për gazetarët Ministri i Financave i FR-së Anton Siluanov.

Evropa dhe Shtetet e Bashkuara mund t’i ofrojnë një ndihmë të konsiderueshme financiare Ukrainës. Në lidhje me një skenar të tillë të mundshëm të zhvillimit të ngjarjeve deklaroi Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton. Sipas fjalëve të saj, tashmë po zhvillohet jo vetëm skenari i investimeve të drejtpërdrejta financiare, por edhe një kompleks i tërë masash. Përfaqësuesit e opozitës ukrainase thonë se për stabilizimin e situatës në vend do të duhen të paktën 15 miliardë $.

OKB-ja bën thirrje që të mblidhen 297 milionë dollarë për t’i ofruar ndihmë financiare Filipineve të prekura nga tajfuni katastrofik "Haiyang", i cili është njohur si më shkatërrimtari në historinë e vendit.

Një ditë më parë në kanalin televiziv rus Pervij Kanall u zhvillua maratona televizive që zgjati 10 orë.

Bashkimi Evropian do të rishikojë programet e ndihmës financiare dhe ekonomike për Egjiptin. Një vendim i tillë u morr ditën e mërkurë në Bruksel nga ministrat e jashtëm të 28 vendeve anëtare të BE-së, njoftoi Liderja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton.

Komisioni Europian ka pezulluar përkohësisht ofrimin e financimit në Hungari për një sërë programesh të asistencës për shkak të shkeljeve të evidentuara në sferën e kontrollit të përdorimit të këtyre fondeve.

Autoritetet franceze morrën vendimin t’i japin një ndihmë financiare me vlerë prej 1.2 milionë eurosh Koalicionit Kombëtar të Forcave Revolucionare dhe Opozitare Siriane (KKFROS), thuhet sot në një deklaratë për shtyp të Ministrisë së Jashtme franceze.
Ministria e Punëve të Brendshme e Gjermanisë i ka dhënë ndihmë financiare policisë bjelloruse, shkruan gazeta "Bild". Në vitet 2009-2010 në kurriz të Policisë Federale Gjermane u dhanë kompjutera dhe video pajisje për policinë bjelloruse.
Sllovenia mund të bëhet vendi i gjashtë i eurozonës, të cilës do t’i duhet ndihmën e jashtme financiare për shkak të vështirësive në sektorin bankar.
Për herë të parë në 10 vjetët e fundit ekonomitë
Europa, ndihmë financiare, vendet e varfëra
Rusia do të derdhë suplementarit 2 milionë dollarë në Fondin e Programit Botëror të Ushqimit për dhënien e ndihmës emergjente humanitare në Somali.
Në Londër po zhvillohet Konferenca kushtuar dhënies së ndihmës Jemenit në luftën kundër terrorizmit.
Shpëtuesit rusë gjatë 24 orëve të fundit mundën të nxirrnin edhe dy persona të tjerë që kishin mbetur nën gërmadha në zonën që u trondit nga tërmeti në Haiti.
Problemet, që lindën gjatë zgjedhjeve të paradokohshme presidenciale në Afganistan, minuan besimin ndaj udhëheqjes së vendit. Por, në fund të fundit, ato "sollën megjithatë në rezultatin e pranueshëm për afganët".
Federata e Bobsleit (Bobsledding) dhe Skeletonit e Rusisë kërkon hetimin e tragjedisë që ndodhi në nëntor të vitit të kalur me sportisten ruse Irina Skvorcova në qytezën gjerman  Kónigssee.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2018
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31