×
opozita, Tetor 2013

Në Bangladesh po vazhdon greva e përgjithshme, gjatë së cilës për të tretën ditë me radhë nuk po rreshtin përleshjet midis policisë dhe demonstruesve të opozitës.

Në Argjentinë përfunduan zgjedhjet parlamentare, në bazë të të cilave do të rinovohet përbërja e gjysmës së Dhomës së Ulët të parlamentit dhe një e treta e Dhomës së Lartë.

Më shumë se 3.000 militantë të ardhur nga Rusia dhe vendet anëtare të Bashkësisë së Shteteve të Pavarura janë përfshirë në luftën civile në Siri në anën e opozitës.

Zgjedhjet presidenciale në Gjeorgji do të mbahen më 27 tetor. Për postin e kryetarit të shtetit pretendojnë 23 kandidatë.

Zgjedhjet presidenciale në Gjeorgji do të mbahen më 27 tetor. Për postin e kryetarit të shtetit pretendojnë 23 kandidatë. Për të fituar secili prej tyre duhet të grumbullojë 50% të votave të zgjedhësve plus një votë.

Më 27 tetor në Gjeorgji do të mbahen zgjedhjet presidenciale. Shpresa për ndryshime atje ka shumë. Prosperiteti, siguria, transparenca e sistemit politik, rritja ekonomike, rivendosja e marrëdhënieve normale me Rusinë - këto janë aspiratat e elektoratit.

Siria si asnjë herë tjetër është afër zhvillimit të konferencës ndërkombëtare "Gjenevë-2" për zgjidhjen e konfliktit në vend. 

Refuzimi i Këshillit Kombëtar të Sirisë për të marrë pjesë në konferencën ndërkombëtare "Gjenevë-2" dëshmon në lidhje me dështimin e Perëndimit në përmbushjen e marrëveshjes me Rusinë për Sirinë, deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme i Rusisë, Sergei Lavrov.

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro iu drejtua Asamblesë Kombëtare me kërkesën për t'i dhënë atij kompetenca të veçanta, për të luftuar korrupsionin dhe "sabotimin ekonomik".

Persona të paidentifikuar me maska i vunë zjarrin studios së kanalit lokal televiziv të opozitës "Raajje" në Ishujt Maldive në Oqeanin Indian.

Aktivistja e të drejtave të njeriut Oinihol Bobonazarova është propozuar si kandidate e vetme për postin e Presidentit të Taxhikistanit nga dy partitë e opozitës.

Një nga udhëheqësit e opozitës së armatosur siriane Qassem Saad Eddin deklaroi se marrëveshjet e arritura kohët e fundit mbi çarmatimin kimik të Sirisë dëmtojnë popullin sirian.

Autoritetet e Venezuelës deklaruan se do të dëbojnë nga vendi tre diplomatë amerikanë, të cilët dyshohen për sabotim dhe komplot me opozitën.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2013
3
4
5
6
8
10
11
12
13
15
16
18
19
20
21
22
26
27
30
31